Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
cevert
Příspěvky: 4
Registrován: 04 červen 2013 05:21

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod cevert » 28 březen 2014 11:23

Tento model sa vydaril, je prekrásny Aj konštrukčne aj samotnou realizáciou stavby. Gratulujem. Nechcem byť za chytrého a je možné, že ste tieto veci tu už riešili. Od nádrže k prevodovke vedie celkom dlhá hadica. Je pravdepodobne z cínu. Práve tu by dobre vyzerala pletená hadica. Nenašiel som aká v skutočnosti má byť, ale ja by som ju na Tvojom mieste demontoval, vyrovnal a následne povalcoval pod nejakým rozumným uhlom plochým pilníkom, ktorý otlačí do cínu celkom pekný vzor podobný pletenej hadici a potom zasa pokrútil a vložil nazad.
Ja to tak robím, hlavne pri krátkych hadiciach pri mojich modeloch 1/12
Igor - cevert

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Ali » 28 březen 2014 15:38

Na Petrově dotazu nevidím nic zvláštního. Spíše mě překvapila Radova reakce :roll:
Tyhle věci nijak nezkoumám, ale schválně jsem zkusil pohledat na netu parametry TG-183B (konkrétně zde)
V reálu dle ultimatecarpage.com by měl být:
:arrow: rozvor kol 2692mm (což odpovídá 112mm v měřítku 1:24)
Pokud se dá "track" přeložit jako rozchod -což netuším
:arrow: rozchod předních kol 1848 mm ( 77mm v měřítku 1:24)
:arrow: rozchod zadních kol 1683 mm ( cca 70mm v měřítku 1:24)
Na modelu jsem naměřil tyto hodnoty:
:arrow: rozvor= 112mm
:arrow: rozchod předních kol = 80 mm
:arrow: rozchod zadních kol = 83 mm
Jelikož se hodnoty liší nevidím důvod proč se na to nezeptat...

Igore díky za připomínku. Dle fotek co jsem našel na netu, jsem zvolil právě hladkou, nikoliv hadici, ale jakože trubku (v mém případě vyrobenou z pletacího drátu a natřenou hliníkovou Agamou). viz tyto fotky:
Obrázek Obrázek
Nicméně, teď koukám, že ta trubka by měla být pod černými vzpěrami, ale už to odlepovat nebudu.

Uživatelský avatar
Rado Radevicz
Příspěvky: 570
Registrován: 16 září 2008 21:06
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Rado Radevicz » 28 březen 2014 17:25

Má reakce byla přirozená, nevím proč by tady měl psát někdo nesmysly typu " model je širší než delší ".

Nenamítám, že se hodnoty mohou lehce lišit, model jsem dělal před 10ti lety. Údaje o rozchodech a rozkolech jsou mnohdy z různých zdrojů odlišné, navíc když se vůz objevil ve dvou sezonách.

Dle původní kresby z projektu rozměry zhruba odpovídají, rekněme průměru z let 83-84.

Rozkol se měří od středu pneumatik, ne od jejich vnějších boků.

Z mých zdrojů, které jsem tehdy neměl k dispozici:

1983
-------------
rozvor: 2692 ( 112 )
přední: 1848 ( 77 )
zadní: 1683 ( 70 )

1984
--------------
rozvor: 2800 ( 116 )
přední: 1765 ( 74 )
zadní: 1676 ( 70 )

Pokud chce někdo proměřovat modely, nevidím v tom žádnou pointu, myslím že by jich opravdu málo splnilo přesné hodnoty, jestli by vůbec nějaký, alespoň jediný přesně do desetiny mm, nebo mm odpovídal.

Navíc ten, kdo model nikdy nenavrhoval, nemá o tom žádnou představu, nemůže znát okolnosti práce na projektu, papírový model je jeden velký kompromis.
Vydavatelství Modely F1 - - Formule 1 a sportovní vozy

Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 2327
Registrován: 28 červenec 2008 20:25
Bydliště: teraz Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Robert Blaschke » 28 březen 2014 19:52

Ali, áno, myslím, že rozchod je správny termín pre "track"

Tu je ilustračný obrázok, čo jednotlivé anglické výrazy znamenajú:
Obrázek
2008: FW30 -2009: F60, MS80 -2010: 312B, T127, RB6 -2011: 500,W02 -2012: FW18, R26 -2013: MP4/23, F2004 -2014: FW15C, MP4/19, 312-67 -2015: P57 -2017: 158, FW32, MP4/5B -2018: VJM10 -2019: FD04, RB9, FW42, 126C3 -2020: 017, W196, 701 -2021: C29, SF16-H -2022: T51, BAR6 -2023:25 T53,-2024:B197
http://www.formule1.org/forumteam/

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod hepyno » 05 duben 2014 10:11

Ali píše:Repete.... Hmm to už asi ne. Z dvacetičtyřhodinovky mám slepenou druhou verzi. Ale kdyby Rado (nebo kdokoliv jiný) nakreslil 184-ku, tak tu bych si s chutí slípnul.

http://uloz.to/x3HzeSW4/1984-toleman-tg ... -senna-pdf ;)

Tento model je free, ale keďže neviem nájsť priamy link, dávam svoj upload. Istý brazílčan potom porobil aj ďalšie verzie...
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 106
Registrován: 09 září 2011 11:44

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod samotr9 » 07 duben 2014 22:37

Kluci, jen prosím o jednu věc. Ať to probůh nedopadne jako na druhém fóru...papirovemodelarstvi.cz
Fóra jsou od toho,aby se poukazovalo na "nedostatky, nesrovnalosti" a kdo má s čím problém.
Pokud je problém v konstručních rozměrech, tak je problém u autora, pokud to je na straně modéláře, ať to autor napíše. Tím chci reagovat na Radovu odpověď výše zmíněnou (ohledně rozměrů, době, kdy to konstruoval).
Jen prosím nebuďme k sobě tak horliví, nebo se to dostane do fáze T148 na druhém fóru a tam už je to hodně divoké.
Autoři navrhují modely dle svých možností s určitými limity (papírové, proporční) a nedělají to z nudy, buďme vděční!!! Modeláři patlají (někdo lépe, někdo hůře), ale na rovinu, kdo pozná jestli je to o pár mm širší, nebo užší oproti originálu, který 99% z nás nevidělo.
Rado a spol. se snaží nám přinést model a snaží se,aby byl co nejvěrnější, díky těmto lidem, stavíme formule, a že jsou "možná" proporčně trošku jinak jim klidně odpoustím, protože bez nich byhom měli archivy prázdné.
Omlouvám se za OT, ale musel jsem.

Uživatelský avatar
Henrich Sobotka
Příspěvky: 1351
Registrován: 26 září 2011 21:13
Bydliště: KPS
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Henrich Sobotka » 08 duben 2014 07:49

Ja by som navrhol aby sa spravilo vlákno, kde sa budú hodnotiť modely a každý si tam môže povedať svoj názor resp. si podebatovať s autorom o tom prečo je daný model urobený tak alebo inak. Ja nevidím na to nič zlé, že sa na to ľudia pýtajú. Tiež ma prekvapila Radova reakcia, lebo pokiaľ sme zákazníci tak máme právo sa pýtať a vedieť viac. Toto nie sú rožky alebo jogurty! Modely sú niečo čo nás sprevádza od detstva a preto máme o ne záujem aby boli také aké majú byť. Ja neviem posúdiť či je užší alebo širší, a frýďo neviem, či je vhodné to porovnávať s plasťákom, ale nebál by som sa o tom v kľude na fóre porozprávať. Jedno čo sa mi, ale nepáčilo bolo to, že sa to rozoberá v aliho vlákne a jeho krásna stavba je momentálne v pozadí! Preto navrhujem nové vlákno, alebo resp. názov recenze by mal patriť takýmto vláknam a pre jednotlivé stavby by som dal názov konstrukce alebo nejaký iný.
henkie
Fittipaldi F6A, Surtees TS14, Ensign N175, Prost AP03, Ferrari 156/85

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Ali » 08 duben 2014 08:18

Nemám nejmenší problém s tím, že se to rozebírá právě tady.
Jestli jsem dobře pochopil Petrův (frydek665) příspěvek, tak psal že se mu nezdá šířka přední a zadní nápravy u Tolemana a totéž mu přišlo zvláštní u modelu BT52 (ke kterému poté dodal porovnávací foto).
To co se z toho potom vyvrbilo je už věc druhá, o níž si můžeme myslet každý svoje....

mimochodem díky Roberte za náčrtek s anglickým názvoslovím.

Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4738
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod frydek665 » 08 duben 2014 15:12

Položil jsem tady slušně formulovaný dotaz na autora modelu. Radova odpověď byla taková, jaká byla. Tím je pro mě věc vyřešena. Samozřejmě, že i mě jeho reakce dost překvapila, no ale udělejte si o tom každý svůj obrázek. Dostal jsem až nečekaně dost soukromých zpráv a mailů, kde mi bylo dáno za pravdu i když zde na fóru to nikdo psát nechce. Radovi modely se mi líbí o čemž svědčí fakt, že jich mám poměrně dost postavených a ještě docela dost jich postavit hodlám. Pokud se mi ale něco nezdá, tak se na to zeptám. Jestli Rado bere slušně formulovaný dotaz jako urážku a chce se za něj čertit, je to škoda, ale je to jeho věc. Já beru problém za vyřešený a víc se k němu nepotřebuju vyjadřovat :D .

Uživatelský avatar
Rado Radevicz
Příspěvky: 570
Registrován: 16 září 2008 21:06
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Rado Radevicz » 08 duben 2014 20:07

Petře sice jsi formuloval dotaz slušně, ale jeho obsah je pro modeláře bezvýznamný. Proč se ptáš na rozměry, k čemu tobě, nebo někomu jinému odpověď při stavbě poslouží? Proč papírový model poměřuješ s kovovým modelem?

" dle fotek to místy vypadá, že auto je širší, než delší.. "
No comment..

Kolem mé odpovědi se dělá zbytečný rozruch. Dostal jsi odpověď jakou sis zasloužil.. :P
Proč se mě nezeptáš na něco přínosného, na nějakou zajímavost o voze? Proč se neptáš Aleše na konkrétní věci ohledně stavby?

Určitě mi chlapci rozumíte.

Nečertím se, na otázky odpovím vždy a rád, to je známá věc. Modelaření zdar.
Vydavatelství Modely F1 - - Formule 1 a sportovní vozy

Uživatelský avatar
Henrich Sobotka
Příspěvky: 1351
Registrován: 26 září 2011 21:13
Bydliště: KPS
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Henrich Sobotka » 08 duben 2014 20:47

Rado prepáč, ale Tvoja reakcia bola na úrovni malého sopľavého decka, ktorému nepochválili hračku! Frýďo ako aj všetci modelári tu na fóre majú právo spýtať sa na čokoľvek, čo sa modelov týka! Pretože ich kupujeme a kupujeme ich od Vás. Sme Vašimi zákazníkmi. Prečo by sa nemohol spýtať na rozmery modelu? Čo je to problém povedať, že vtedy som mal iné podklady!? Mňa Tvoja reakcia sklamala na celej čiare a myslím, že nielen mňa. Podľa mňa by sa tieto veci mali hovoriť nahlas a priamo do očí!( nemyslím teraz len toto nedorozumenie). Vytvorili ste tu niečo čo nemá na svete obdobu a ostatní len kopírujú. ak sa tu začneme klamať a riešiť veci cez sz tak potom to môžeme pomaly zabaliť! Mne sa tiež Tvoje modely páčia a uznávam aj ich kvalitu a budem si ich kupovať naďalej, len treba prijať aj niečo čo Ti už takú radosť nerobí a vedieť zachovať chladnú hlavu. ako poznám frýďa nemyslel to zle, len sa spýtal na niečo čo sa mu nezdalo...
henkie
Fittipaldi F6A, Surtees TS14, Ensign N175, Prost AP03, Ferrari 156/85

Uživatelský avatar
Rado Radevicz
Příspěvky: 570
Registrován: 16 září 2008 21:06
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Rado Radevicz » 08 duben 2014 20:59

Henkie a jak si to tedy představuješ, já musím odpovědět tak, jak se mě kdo zeptá.

Zkus mi odpovědět na otázky, co jsem se ptal Petra, jinak se nikam neposuneme ;)

Nepiš mi, že moje reakce byla na úrovni malého usmrkaného děcka, kterému nepochválili hračku.
Vydavatelství Modely F1 - - Formule 1 a sportovní vozy

Uživatelský avatar
Henrich Sobotka
Příspěvky: 1351
Registrován: 26 září 2011 21:13
Bydliště: KPS
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Henrich Sobotka » 08 duben 2014 23:02

Rado ktoré otázky myslíš?
henkie
Fittipaldi F6A, Surtees TS14, Ensign N175, Prost AP03, Ferrari 156/85

Uživatelský avatar
Rado Radevicz
Příspěvky: 570
Registrován: 16 září 2008 21:06
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Rado Radevicz » 08 duben 2014 23:12

Proč se ptáš na rozměry, k čemu tobě, nebo někomu jinému odpověď při stavbě poslouží?
Proč papírový model poměřuješ s kovovým modelem?
Proč se mě nezeptáš na něco přínosného, na nějakou zajímavost o voze?
Proč se neptáš Aleše na konkrétní věci ohledně stavby?
Vydavatelství Modely F1 - - Formule 1 a sportovní vozy

Uživatelský avatar
Henrich Sobotka
Příspěvky: 1351
Registrován: 26 září 2011 21:13
Bydliště: KPS
Kontaktovat uživatele:

Re: Toleman TG-183B, VC Brazílie/R.Radevicz/1:24

Příspěvekod Henrich Sobotka » 08 duben 2014 23:49

1. otázka. Pýtam sa na rozmery lebo ak je to model v mierke 1/24 tak by to malo sedieť v tom pomere na tom aute všade. Možno to nikomu neposlúži, ale pokiaľ tie rozmery nesedia tak potom to treba priznať a vec je vybavená. Mne osobne povedal Michal Antonický BT 55 nestavaj je to rozmerovo zle. Aj tak som si ju postavil!

2. otázka. Vychádzam z toho, že ten kovový model je v poriadku. Zaujímavé je v tomto porovnaní, že dĺžka sedí a šírka nie!
3. otázka. Najprv vyriešme základné veci a dajme ich do poriadku a potom bude priestor na zaujímavosti.
4. otázka. aleši nezdá sa aj Tebe ten model širší ako má byť?

ešte si sa frýďa spýtal, či je správne vyvážený? len si neuviedol predo-zadné vyváženie alebo postranné vyváženie? tak mu to zopakujem! frýďo si dobre vyvážený z oboch uhlov pohľadu? lebo ak nie si správne vyvážený tak niektoré modely ich autori a v neposlednom rade prispievatelia tohoto fóra Ťa môžu ľahko vyviesť z rovnováhy...

Rado sorry snažil som sa byť vážny pokiaľ sa dalo! Jednoduchá otázka jednoduchá odpoveď. Je to problém?
henkie
Fittipaldi F6A, Surtees TS14, Ensign N175, Prost AP03, Ferrari 156/85


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů