Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Re: Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Příspěvekod Umberto » 10 říjen 2023 10:30

Nevypadá to špatně. Za mě bych model dolepil a potom si ho dal ještě jednou, budeš to mít v hlavě čerstvý a už se vyvaruješ některých chyb. Trochu bych zvolnil tempo, není kam spěchat a u papíru to platí dvakrát. Podlepování větších ploch není takový problém jen musíš nechat pořádně nechat proschnout pod zátěží klidně i týden aby se vlhkost postupně vytratila a popřípadě i dotvarovat a opět nechat proschnout. U volantu určitě nepoužívej cigaretový papírek dle TEA. Tady se ti papír na drátě skrčí. Jak píšou kluci použit třeba gumové těsnění nebo el.drát potřebného průměru natvarovat na kulatině a spojit sekundovým lepidlem. Na spoj potom použít TAMIYA tmel , přebrousit a vzít černým matem (klidně i tempera). Abys jsi dosáhl imitace semišového povrchu , jako je u tohoto modelu, můžeš to poprášit dětským pudrem. Koukni tady na fórum do návodů, popřípadě do nějakých vláken jednotlivých staveb, je tady toho spousty....jen to chce trochu víc hledat. Držím palce...nikam nespěchat...ono to půjde:-)

Argordeus
Příspěvky: 19
Registrován: 05 říjen 2023 16:48

Re: Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Příspěvekod Argordeus » 10 říjen 2023 11:12

Turco píše:Možno ťa osloví aj toto,špendlíky na šaltpáky.
Obrázek
A na hriadele používame zváracie drôty.
Obrázek

Robert Blaschke píše:Ja si na osky kolies kupujem pletacie ihlice, priemer 2mm.

Umberto píše:Nevypadá to špatně. Za mě bych model dolepil a potom si ho dal ještě jednou, budeš to mít v hlavě čerstvý a už se vyvaruješ některých chyb. Trochu bych zvolnil tempo, není kam spěchat a u papíru to platí dvakrát. Podlepování větších ploch není takový problém jen musíš nechat pořádně nechat proschnout pod zátěží klidně i týden aby se vlhkost postupně vytratila a popřípadě i dotvarovat a opět nechat proschnout. U volantu určitě nepoužívej cigaretový papírek dle TEA. Tady se ti papír na drátě skrčí. Jak píšou kluci použit třeba gumové těsnění nebo el.drát potřebného průměru natvarovat na kulatině a spojit sekundovým lepidlem. Na spoj potom použít TAMIYA tmel , přebrousit a vzít černým matem (klidně i tempera). Abys jsi dosáhl imitace semišového povrchu , jako je u tohoto modelu, můžeš to poprášit dětským pudrem. Koukni tady na fórum do návodů, popřípadě do nějakých vláken jednotlivých staveb, je tady toho spousty....jen to chce trochu víc hledat. Držím palce...nikam nespěchat...ono to půjde:-)


Díky moc za rady a podporu, moc si toho vážím a určitě pomůže ve stavbě, dětský pudr je vážně super nápad, svářecí drát nebo jehlice taky vyzkouším, dle toho co seženu, špendlíky jsem koupil s velkou kuličkou, takže mi nesedí poměrově, musím sehnat lepší.
A k těm velkým plochám se mi včera osvědčil štětec s hrubým vláknem, nanese rovnoměrnou malou vrstvu lepidla po ploše, na proschnutí mám savé papíry a lisuji mezi deskama (bočnice pc) zatížené velkým reproduktorem (na pár minut si na to i stoupnu).
... jinak je to krásná F1, takže trochu lituji že ji takto kazím, ale určitě si poskládám podruhé jak píšeš :)

Argordeus
Příspěvky: 19
Registrován: 05 říjen 2023 16:48

Re: Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Příspěvekod Argordeus » 10 říjen 2023 17:13

Jinak vychytávám postup práce, přehnával jsem to s retuší, na které pak nedrželo lepidlo a dělalo to větší problémy než užitek ..
Taky jsem zezačátku spěchal s jedním dílkem a pracoval jen na něm, a pak čekal než zaschne.

Teď pracuji více postupně, čtu dopředu návod, rýhuji, řežu další dílky, pak dílky retušuji a lepím pečlivě jeden a nechávám pořádně zaschnout, mezitím můžu pracovat na dalším - tedy nespěchat s jedním dílkem, ale pečlivě pomalu postupovat dále.

Argordeus
Příspěvky: 19
Registrován: 05 říjen 2023 16:48

Re: Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Příspěvekod Argordeus » 16 říjen 2023 22:59

Tak jsem se po týdnu dostal k aktualizaci,

Bohužel mi nesednul kryt motoru - asi jsem ho udělal ve špatném úhlu a nějak se mi ho podařilo udělat o 1mm delší..
Taky jsem neudělal zcela precizně sání motoru, takže si to na něj taky moc nesedlo :roll:

:arrow: Pro ostatní méně zkušené modeláře tedy upozornění, je třeba si dát pozor na přesné modelování sání motoru i krytu motoru (samozřejmě taky bočnic, difuzoru a podvozku) - všechny díly na sebe navazují, tak je nejlepší si to průběžně přeměřit.

Nakonec jsem to nějak dopasoval a zaretušoval, i když napáchané škody - boky v jiném úhlu, propadlý kryt a mezeru nad sáním jsem již spravit nedokázal.

Taky jsem netušil, že se přední křídlo oblepuje okolo dílku a před stavbou jsem ho oblepil samostatně okolo podlepovacího papíru.. takže je lepené na tupo.
Příště taky podlepím křídlo více, oproti ostatním mi přijde že mám všechny dílky velmi tenké (použil jsem 130g křídový papír, a podlepil pouze půlku křídla (oblepil))

Obrázek

Pustil jsem se do kol, a s těmi si hraji, zatím není nic dokončené, zde foto z průběhu:
ObrázekObrázek

Rozpracované pneumatiky Obrázek

Budu se snažit upevnit disky do pneumatik bez lepení, tak snad to vyjde

Argordeus
Příspěvky: 19
Registrován: 05 říjen 2023 16:48

Re: Lotus 98T / 1986 / A. Senna / GP Monaco / Petr Špinler free

Příspěvekod Argordeus » 01 prosinec 2023 00:12

Model jsem dokončil již nějakou dobu zpět, tak přidávám fotky aby bylo komplet na fóru

Není to žádná sláva ale na to že jsem měl 15 letou pauzu asi ujde (a povedly se mi asi první kola, které hezky jedou, když se položí na stůl :D )

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

V předchozích příspěvcích jsem již asi vše napsal, model je to krásný, snad se mi příště povede lépe slepit :)


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti