Černá kronika: Lakování

Pokecejme o modelech
Uživatelský avatar
kvr
Příspěvky: 464
Registrován: 06 březen 2006 10:32
Bydliště: Vancouver
Kontaktovat uživatele:

Černá kronika: Lakování

Příspěvekod kvr » 18 červen 2009 16:45

Pro odlehčení kapitola z černé kroniky na téma Lakování, aneb na zprasení není nikdy pozdě.

Kapku jsem se sek a při šesté vrstvě jsem použil syntetický lak místo akrylového. Formule trochu matnější, ale jinak ok. Po další, už opět akrylové vrstvě, ale vypadaly, jak po rozžhavení a polití studenou vodou:

Obrázek

(na obrázku už ve výrazně lepším stavu po snaze o seškrábání laku a nové vrstvě)

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 18 červen 2009 17:17

Júúj, asi bolo na lakovanie blbé obdobie, ja som včera a predvčerom domrvil natieranie kolies na McLarene a Lotuse :?
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Příspěvekod Vlcacka » 19 červen 2009 15:15

To naštve, věřím...
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.
Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

makr
Příspěvky: 249
Registrován: 06 leden 2011 23:59
Bydliště: Charvátce
Kontaktovat uživatele:

laky

Příspěvekod makr » 27 červen 2011 21:42

To já zase umim "vyrobit" tohle.
Ne že bych to chtěl vyrobit.. V zimě jsem lakoval stejným postupem a lak si můžete prohlédnout na Toro Rosso u"mě" a v létě mi lak udělal tohle. Stejný lak, stejný postup, jen letní teplota a všechno je jionak.
To Vlčačka- tohle mě nenaštvalo. Vůbec...Tohle mě děsně nasr...no dyť víš. Ale už sem za ten měsíc trochu vychlad
Obrázek.
Naštěstí se mi to podařilo ještě jakž takž opravit...Zajímavý je, že se to pohnojilo jen na tmavý modrý. Bílá byla úplně netknutá a na černý jen asi dva bobky na místech, kde mě to nevadilo. Tohle bylo taky "jen" na bočnici a na přechodu komínu a plochy u kokpitu. Jen na modrý. Ani v "Milesi" mi nedokázali říct, co se pohnojilo..

Uživatelský avatar
Marek
Příspěvky: 1007
Registrován: 21 listopad 2010 17:49
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Marek » 28 červen 2011 08:44

Když už to kvr založil, tak si také dovolím přidat jeden malinký kratinký příspěvek laika.

V zásadě mi stačilo dodržet pár pravidel:
1, poradit se s odborníkem
2, co lakuji a jaký vzhled požaduji
3, nenanáším na stejný model na stejná místa více typů laků
4, dodržuji to co je napsáno na obalu
5, místnost kde lakovat a hlavně kde nechat proschnout - bezprašná a větratelná

Možná se někdo bude smát, že radit se s odborníkem kvůli modelu je hloupost, ale pokud na něčem pracuji přes 20, 30 a více hodin, pak se to vyplatí. Nakonec ale stejně zjistíte, že nejlepší je pokus a omyl. To se dá řešit např. tím, že si vezmete nějakou vystřihovánku, kterou nebudete lepit a zkusíte na ni nanést několik druhů laků a ....čekáte. Úskalí je v tom, že někdo lepí z offsetu, někdo z laseru, někdo přidává i nepapírové doplňky. Na tohle je potřeba též myslet.
Rukama mi prošly různé laky - nitro, syntetiky, vodou ředitelné, speciální míchané, pro různá ředidla, atd. Na offset jsem používal vždy nitro (to už dnes není k sehnání), byl tam však problém, že se musel lak nanášet velmi opatrně, protože velmi rád "prosakoval". To zn. u nepodlepeného modelu prosákl např. text rubové strany. Většinou však po zaschnutí bylo vše o.k. Výhodou byl po dvou a více vrstvách pěkný lesk. Na offset tento lak používám dodnes (ještě že mám zásobu). Laser jsem zatím neměl potřebu jakkoli lakovat, snad jen díly co by měli být matné - kola, sedačky, drobnosti, tam jsem volil syntetiku.
Dalším problémem je zda stříkat či se spokojit se štětcem. Ani tady to není tak jednoduché. Oboje má svoji výhodu a své zásady. Při stříkání je důležité aby byl model pěkně pravidelně stříkán, aby došlo k rozlití a nevznikly hluchá místa či "pomeranč". Pokud se to přežene zase vzniknou steklé kapky a to taky není úplně ono. Jednoznačně však doporučuji stříkat modelářskou soupravou než přímo sprejem. Něco to stojí, ale na výsledku se to projeví. Na druhou stranu i štětec udělá svoje. Stačí mít co nejjemnější a hlavně se mi osvědčil i velmi řídce namíchaný lak - poté je však potřeba udělat několik vrstev. Nebát se ho více naředit. Po štětci poté nezůstávají čáry či "naplaveniny" a lak je pěkně slitý. Výhodou oproti stříkání je, že můžete výsledek v průběhu lakování korigovat a nepřesnosti dotvářet. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli lak je opravdu důležité si dobře pročíst obal. Neznamená, že když venku svítí slunce budu mít perfektní lak. Naopak při nízkých teplotách, chytá lak rád vlhkost a bělí se. Samostatnou kapitolou jsou různé spešl laky, dostal se mi do rukou jeden pro vše na co si vzpomenete - oděr, záření, tvrdost, různé filtry. Použil jsem ho na loď shokaku zhruba před deseti lety a je pořád pěkně čirý i přesto, že model je vystaven několika hodinovému záření slunce. Jednalo se o profilak na auta a motocykly. Byl to dovoz z Anglie. u nás jsem ho neviděl. Nevýhodou je, že se jedná o 5-litrovou plechovku s pěknou cenou. :shock:
Jelikož jsem zatím nalakoval zhruba jen 4 desítky modelů nemohu s určitostí zaručit určitou značku a typ. Pravděpodobně, ale každý má svůj zajetý systém, který mu vyhovuje.
Ještě jedna malá poznámečka, ne všechny laky zrovna voní, takže je potřeba hlídat i místnost kde budu lakovat a především kde model zůstane schnout. Vzpomínám si na první lak. Nechal jsem model, tuším dakaru, v bytě 3+1 se čtyřmi členy nalakován nitrolakem. Mamča to větrala ještě za týden. :D Pokaždé si na to vzpomenu, když beru štětec do ruky. Co se nezdarů týká mohl jsem se pochlubit bílou formulí Ferrari nebo domkem s novinovým nátěrem (prosákl rub). :( :D
Galerie Marek (aktualizace k 5. 1. 2012)

Počet slepených modelů F1 ve sbírce - 38

koleno
Příspěvky: 50
Registrován: 15 leden 2009 17:08
Bydliště: Slovácko

Příspěvekod koleno » 28 červen 2011 15:45

A to je ten důvod proč nelakuji.

makr
Příspěvky: 249
Registrován: 06 leden 2011 23:59
Bydliště: Charvátce
Kontaktovat uživatele:

d

Příspěvekod makr » 28 červen 2011 17:42

Pěkně ses rozepsal:-) a cítím přímo povinnost odpovědět.
1.Radil jsem se s odborníkem přímo od firmy lak vyrábějící
2.Výsledek jsem měl předem jasný a dpbře věděl, co chci
3. Já taky ne. Jeden pokus u starého modelu mě přesvědčil:-)
4. Bylo přesně dodržono doporučeí i poměrů míchání na obalu. Přesněji než na modelech jsem to na ještě nemíchal
5. lakováno v truhlářské lakovně
I přes všechny tyto řekněme zásady bylo potvrzeno co jsi psal, že je to stejně na o zkoušce. Bohužel mnohdy ani to NEPOMUŽE. Jak to můžu říct? Jednoduše. Jen ze zvědavosti jsem lako¨val jednou model ještě před slepením, jen základovým lakem. Používám polyuretan Milesi. Lak se perfektně slil a dokonce i slepit to šlo. Sice s určitýma potížema, ale šlo to. Na hotovém modelu je ale všechno JINAK! Tam lak totiž neprosychá z obou stran, ale jen z jedný. ostatně, to je jediná změna, která je. Nic jiného mě prostě nenapadá. Lak, tvrdidlo i ředidlo (dokonce i to doporučené- pomalé jsem koupil) bylo měřeno přesně dvacítkou stříkjačkou. Přesněji to fak už nejde a přesto je výsledek úplně jiný. A co se týče teplot, tak to je taky důležitý faktor.
Je to o zkoušení, ale bohužel, aby byl výsledek "přesný" musí se lakovat slepený model, byť po komponentech a vzít v potaz všechny možný faktory "strachu". Ostatně, dokončuji Brabham 48, tak tam se uvidí, jestli jsem vzal v potaz vše.
D2kuji za reakce. I Kolenovi za názor. Já jsem ale přesvědčený, že formule je hezká pouze tehdy, kdy se blejská, jak psí kulky:-) Ale to je každýho volba.
Jen pro zajímavost. Tomu odborníkovi- chemikovi jsem se svými dotazy pěkně zamotal hlavu:-) Až mi borce bylo jednu chvíli líto. Taky nad tim kroutil hlavou, jak je to možný.
Všem přeju štěstí, ať se dílo vždy podaří.
Martin


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů

cron