Tyrrell 001, 003

Úpravy a doplňky k jednotlivým modelům. Ctěte zásadu, co nový model to nové téma.
Uživatelský avatar
Ed
Příspěvky: 110
Registrován: 30 duben 2004 16:01
Bydliště: Bratislava

Tyrrell 001, 003

Příspěvekod Ed » 14 leden 2007 17:21

Tyrrel 001 zo špeciálu ABC 2003 by mal predstavovať vozidlo z GP Monaca 71 ktorým, ako to Achard už na viacerýc miesrach uviedol, bol vlastne Tyrrell 003.
Toto vozidlo mozno vidieť na obr. 1.
Obrázek
Obr. 1 Tyrrell 003 Monaco 1971.

Aby sa model viac priblizil k tomuto vozidlu je vhodne spraviť par úprav. Ja by som tu uviedol niektoré jednoduchýché do ktorých sa môže pustiť asi každý.

Ako vidieť na obr. 1, Tyrrell 003 používal spätné zrkadlá na dlhých vzperách, ktoré vyrobíme z tenkých drôtov.

Ďalšiu úpravu je vhodné urobiť na zadnej náprave.
Uchytenie horného pozdĺžneho ramena na modeli pochádza z Tyrrell 001, ktoré bolo z vonkajšej strany karosérie, ako je to vidieť na obr. 2.
Obrázek
Obr. 2 Uchytenie zadnej nápravy Tyrrell 001

Tyrrell 003 mal toto uchytenie zo zadnej strany na ochrannom oblúku, ako je to vidieť na obr 3.
Obrázek
Obr. 3 Uchytenie zadnej nápravy Tyrrell 003

Na modeli preto zjednodušene votkneme pozdĺžne ramená do zadného čela.
Trojuholníkové kryty uchytenia 2x pozicia 21 nepoužijeme a biele plošky na kryte kokpoitu 14 zaretušujeme.
Ďalej zadnú nápravu doplníme aj o spodné pozdĺžne rameno ako je to vidieť na obr. 3.
Strmene zadných bŕzd z ohnutéhu "pruzku", pozicia 69, je vhodné nahradiť reálnejšími z iných modelov.

Ľavé zadné čelo môžme doplniť o olejovú nádrž, ktorú možme vidieť na obr. 4.
Obrázek
Obr. 4 Olejová nádrž Tyrrell 003

Ďalšou jednoduchou úpravou je dplnenie potrubia chladiacej kvapaliny od motora k vpredu umiestnenému chladiču.
Toto je vedené z vonkajšej strany pozdĺž spodnej hrany karosérie.
Potrubie vyrobíme z drôtu, alebo z cínovej pájky.
Na pravej strane potrubie vedie k obehovému čerpadlu, ktoré môžme doplniť napr. z Tyrrella 006 pozícia 71. Zároveň môžeme doplniť aj príslušenstvo motora na ľavej strane pozícia 72 Tyrrell 006.
Na ľavej strane potrubie vedie k hlavám motora.
Potrubie možno vidieť na obr. 1 až 4. Vstup potrubia do karosérie je zrejmý z obr. 5.
Obrázek
Obr. 5. Predná náprava Tyrrell 001

Úpravu si zaslúži aj predná náprava, ktorá bolo obdobná ako na Tyrrelli 001 (obr. 5).
Hlavne nepoužijeme os nápravy zo špajle, ktorú vynecháme.
Naopak nápravu doplníme o pružiacu jednotku zo súosého tlmiča a vinutej pružiny podľa obr. 5.
Najednoduchšou upravou tehlice prednj nápravy je vlepene zvislých prúžkov podlepenéh papiera predstavujúcich zvislý čap a popotočeného T predstavujúceho páku riadenia smerujúco vpred do dielov 27 a 29.
V zadnej časťi potom prilepíme polovicu strmeňa brzdy.
Od páky riadenia vedieme tyče riadenia do karosérie. Upravu predstavuje obr. 6.
Samozrejme môžme vyrobiť aj novú modelovejšiu tehlicu, samostatný brzdový kotúč a kompletný strmeň brzdy. Ovšem to už je náročnejšia úprava.
Obrázek
Obr. 6. Predná náprava modelu Tyrrell 003.

Jednoduchou úpravou je tiež nahradenie nakreslených hasiacich prístrojov v kokpite vozidla jednoduchými valcami.

Pri prekreslení modelu môžme vystrihovanku upraviť aj na Tyrrell 001 (obr. 7).
Obrázek
Obr. 7. Tyrrell 001 Mexico 1970

Spätné zrkadlá ponecháme v povodnom vyhotovení.
Na zadnej náprave ponecháme horné ramená v pôvodnom vyhotovení, ale nápravu doplníme o spodné ramená.
Model doplníme o potrubie chladiacej kvapaliny ako je popísané vyššie.
Tak isto upravíme aj prednú nápravu ako na Tyrrelli 003.
Upravíme ochranný oblúk z ktorého odstránime predné vzpery a doplníme ho o dlhé vzpery smerujúce dozadu k vekám hláv motorov ako je to vidieť nma obr. 2 a 7.
Zadné krídlo je potrebné posunúť dopredu až tak, že je potrebné v ňom urobiť výrez okolo sacieho potrubia, tak ako je to vidieť na obr. 7.
Dva chladiče oleja pod zadným krídlom nahradíme jedným umiestneným v strede.
Ako je vidieť na z obr. 7 v r. 70 jazdil Tyrrell na pneumetikách Dunlop, takže odstranime nápisy GoodYear na bokoch pneumatík.
Hladký behúň pneumatík nahradíme vzorkovaným napr. úpravou z volne stiahnuteľných pre Lotus 72.
(Minimálne zmeny pri prekreslovaní by mohli byť pre Tyrrell 001 z tréningu v Monaku 71 obr. 8 )
Obrázek
Obr. 8. Tyrrell 001 trening Monako 1971

Kto nechce čakať na Špinlerov Tyrrell 003 z Nemecka 1971, môže skúsiť aj takúto upravu.
Tá je žiaľ truchu náročnejšia a vyžaduje si prepracovanie prednej zaoblenej časti vozidla, doplnenie zadného krídla o dve rebrá a nanovo zhotovenie sacieho boxu nad motorom.
Obdobnú konštrukciu mal aj Tyrrell 004 s ktorým neskôr jazdil súkromnik Eddie Keizan v Južnej Afrike.


Upravené modeli je vidieť na obr. 9 až 13.
Obrázek
Obr. 9. Tyrrell 001 Kanada 1970
Obrázek
0br. 10. Tyrrell 003 Monako 1971
Obrázek
Obr. 11. Tyrrell 003 Nemecko 1971
Obrázek
Obr. 12. Tyrrell 004 Južná Afrika 1973
Obrázek
Obr. 13. Zbierka Tyrrelov 001 - 004
Naposledy upravil(a) Ed dne 16 leden 2007 12:45, celkem upraveno 2 x.

Pavel Kaderka
Příspěvky: 33
Registrován: 24 srpen 2005 10:55
Bydliště: Sedlčany

Příspěvekod Pavel Kaderka » 14 leden 2007 18:32

Skvělá práce.Určitě nějakou úpravu použiji až budu model stavět.Jaký průměr drátu jsi použil na olejové potrubí?

Uživatelský avatar
Kašpi
Příspěvky: 303
Registrován: 04 prosinec 2005 21:58

Příspěvekod Kašpi » 14 leden 2007 19:25

To Pavel Kaderka: oceňuji zejméma tvoji skvělou anylýzu s popisem obrázků úprav (i když jsem detaily neověřoval, je vidět že sis s tím dal práci), takhle nějak by měl myslím vypadat opravdový příspěvek do rubriky upgrade.
Já jsem stavěl, je to už dávno:
Obrázek

až později jsem model upravil:

Obrázek

protože se mi líbí verze se zrcátky tak jsem zpatlal verzi která asi odpovídá Monacu. Osobně mi jde především o technickou stránku vozu, zaměřil jsem se jen na prvky, které jsou nejvíc do očí bijící, tj. chladicí potrubí, zrcátka a přední nápravu. To jestli někde nesedí nějaká reklama mě až tak nevzrušuje:-)

Pavel Kaderka
Příspěvky: 33
Registrován: 24 srpen 2005 10:55
Bydliště: Sedlčany

Příspěvekod Pavel Kaderka » 14 leden 2007 22:07

To Kaapi:ta chvála nepatří mě, ale modeláři jménem Ed. :!:

Uživatelský avatar
Kašpi
Příspěvky: 303
Registrován: 04 prosinec 2005 21:58

Příspěvekod Kašpi » 14 leden 2007 22:35

Ale kuš. To mám z toho že 12 hodin denně čumím do kompu, snad mi to Ed promine :oops:

Uživatelský avatar
Ed
Příspěvky: 110
Registrován: 30 duben 2004 16:01
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ed » 15 leden 2007 08:37

To Pavel: To potrubie nie je olejove, ale je to potrubie chladiacej kvapaliny a pouzil som priemer 2 mm.
To Kaapi: Model mas velmi pekne upraveny s mnozstvom doplnkov. Len malu pripomienku k technickej stranke, ten ochranny obluk mas ako mix z 001 a 003 a v skutocnosti taky nebol na ziadnom aute. A nepresnost je tiez na zadnej naprave ako je uvedene vyssie.

Uživatelský avatar
Kašpi
Příspěvky: 303
Registrován: 04 prosinec 2005 21:58

Příspěvekod Kašpi » 15 leden 2007 09:24

To Ed: :idea: pravda pravdoucí.

Podle obr. 8 je zřejmé že na verzi 71 monaco by uchycení horních ramen zavěšení zadních kol mělo být tak jak je mám.

Z obr. 1 je ale patrné že ten oblouk mám blbě. Ale nic není neopravitelné

Uživatelský avatar
Ed
Příspěvky: 110
Registrován: 30 duben 2004 16:01
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ed » 15 leden 2007 11:17

To Kaapi: Na obr. 8 je treningovy Tyrrell 001, ktory ma zavesenie ako mas ty, ale tu by bolo treba posunut zadne kridlo dopredu a urobit v nom vyrez tak, ako je to lepsie vidiet na obr. 7. V pretekoch bol nasadeny Tyrrell 003 so zavesenim ako na obr. 1.

Uživatelský avatar
Kašpi
Příspěvky: 303
Registrován: 04 prosinec 2005 21:58

Příspěvekod Kašpi » 15 leden 2007 12:12

je vidět, že jsi to studoval mnohem detailněji než já :roll: Z obr. 1 to není tak zřejmé, ale bude to tak jak říkáš. Do zavěšení se mi už rýpat nechce, ale uvidíme třeba se k tomu dokopu.

fefee

Příspěvekod fefee » 15 leden 2007 13:33

To Ed: Pekná recenzia, ja som ešte tento model nestaval, ale aspoň viem čo ma čaká, vďaka. :wink:

Uživatelský avatar
pepinel
Příspěvky: 93
Registrován: 25 květen 2008 12:02
Bydliště: Holešov

Příspěvekod pepinel » 17 srpen 2008 19:26

Na tuhle formulku jsem nedávno dostal chuť.
No... když jsem našel tohle vlákno, chvilku jsem váhal ale nakonec jsem do ní střihnul i kvůli tomu.

Ed zdvihám palec za skvělý příspěvek.

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 592
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 17 srpen 2008 20:13

Když už se tohle vlákno znovuobnovilo .... jakpak to vypadá s tou verzí z Německa 71? Plánuje se její vydání nebo jsme zůstali odkázáni na made in samodomo? Nevíte někdo?


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů