Sitkové "klobúčiky" na hrdlá sania motora

Zlepšováky, vychytávky
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 2327
Registrován: 28 červenec 2008 20:25
Bydliště: teraz Košice
Kontaktovat uživatele:

Sitkové "klobúčiky" na hrdlá sania motora

Příspěvekod Robert Blaschke » 14 srpen 2011 11:13

Dnes som si dokončil motor na Matru MS80 - záverečnou fázou boli sitkové "klobúčiky". Tak som to priebežne fotil a toto je z toho "report".

Najskôr som mal samozrejme problém sitko vôbec zohnať - nakoniec mi pomohol kolega z práce. Sitko je veľmi jemné a - bohužiaľ - medené, takže ma čakala i farebná úprava.

Keď už som to mal doma, začal som experimentovať s cieľom dosiahnuť kýžený výsledok. Sitko sa ukázalo byť pružné, to jest, nedržalo tvar tvarovacieho nástroja, ale sa späť otváralo. Takže som tvarovací nástroj volil stále menší a menší, aby aj po dopružení bol klobúčik taký, ako potrebujem.

Teda všetky rozmery, nižšie napísané, sú individuálne - závisia na druhu sieťky, akú zrovna človek má k dispozícii

Nakoniec som dospel k tejto technológii:

1. nakreslil som si fixkou kruhový tvar, ktorý som vystrihol. Podľa pokusov mi to vyšlo na cca 6mm
Obrázek

2. mojim pretláčacím nástrojom bol špendlík s guľovou hlavičkou, uchytený v sklučidle. Otvor, do ktorého som sitká tvaroval, som si vyvŕtal do starej šablóny a upravil kruhovým minipilníkom na taký rozmer, že na pretlačenie sieťky bola potrebná istá mierna sila - teda bolo to dosť natesno.

Obrázek

3.Každé jednotlivé sitko som pretláčal tri-štyri krát, lebo stále malo tendenciu sa vracať do rovnejšieho tvaru, než som ja chcel.
Obrázek

4. spodný okraj sa - napriek tomu, že vychádzame z kruhového polotovaru - neurobí pekný rovinný, ale má rôzne výstupky, ktoré je potrebné zastrihnúť. (To je spôsobené štruktúrou vlákien sieťky.)

Obrázek

5. Keď som mal sitká vytvarované, prichystal som si ich na striekanie. Z lepiacej gumy Tack-It som vytvaroval stopky, na ktoré som si sitká položil a mierne pritlačil, aby držali.

Obrázek

6. Aby sa farbou nezatvorili otvory v sieťke, je treba použiť kvalitnú farbu, ktorá má vysokú kryciu schopnosť pri malej vrstve a striekať to pištolou. Ja som použil Gunze C, Aluminium, vysoko riedenú originálnym riedidlom a pištolku Fengda. Striekal som viacero vrstvičiek. Gunze C schne rýchlo, takže to netrvalo nijako dlho.
Po nastriekaní to vyzeralo takto:
Obrázek Obrázek

7. Ešte raz som všetky sitká pretlačil nástrojom cez otvor, aby som si ich nejako "znormalizoval" a nalepil som ich na motor.

Zistil som, že ak by to malo byť úplne perfektné, patrilo by sa sitká nastriekať aj zo spodnej strany. Ale pre tento krát som sa uspokojil aj s týmto výsledkom.

Obrázek Obrázek

Na záver ešte detail sitka na Stewartovej Matre MS10:
Obrázek

Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4738
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Příspěvekod frydek665 » 14 srpen 2011 11:57

Vypadá to perfektně a taky jsi bezvadně vypracoval návod, jak sítka vyrobit. Bohužel, je tu ale hodně velký problém, o kterém v úvodu sám píšeš, a to kde sehnat vhodný materiál na jejich výrobu. Myslím, že běžně v prodeji nic podobného není :cry: .

Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 2327
Registrován: 28 červenec 2008 20:25
Bydliště: teraz Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Robert Blaschke » 14 srpen 2011 12:48

Stále ešte existuje nepreskúmaná táto možnosť:

http://www.plusmodel.cz/karta_cz.php?id=38

Ja som to tiež nakoniec neobjednal aj keď som sa už chystal, len ma ten kolega zastavil, keď mi sieťku sám priniesol.

Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4738
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Příspěvekod frydek665 » 14 srpen 2011 13:41

Myslím, že tento materiál zkoušel u nějakého modelu René, ale ani nevím, jaké s tím měl zkušenosti.

Uživatelský avatar
René
Příspěvky: 803
Registrován: 30 listopad 2003 23:20
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod René » 14 srpen 2011 21:33

Ja som skúšal iné - boli to Eduard Model. Skúšal som ich pri stavbe Ferrari 1512 ale nakoniec som ich nepoužil.
Sú leptané, tvar držia dobre ale nie sú moc husté.

Obrázek


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů

cron