Lepení zavěšení kol

Zlepšováky, vychytávky
Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Umberto » 09 duben 2013 11:59

Chci se zaptat vás ostatních na vámi používaný postu lepení zavěšení. Nejdříve jsem používal postup, kdy jsme díl vystřižený z aršíku narýhoval a slepil k sobě obě strany a potom petrve část zavěšení vyřezal skalpelem. Tady ale byl někdy problém s tím, že jsem nebyl 100% přesný u rýhování a přeložení obou částí k sobě a po vyříznutí zavěšení, na jedné straně byl i kus bílé části, která se musela začernít. Teď si nyní obě strany vyříznu, jen nechám spojené stranou lomu a potom krásně dopasuju k sobě. Ale tady je někdy vidět zoubek mezi jednou a druhou stranou.

Výhoda u první varianty je ta, že po vyříznutí je hrana krásně ostrá bez zoubku, ale člověk díky nepřesnosti ohybu musí retušovat a potom je zavěšení dopatlané. Druhá varianta je, že díl není zamazaný , ale na hraně může vzniknout zoubek mezi dvěma stranami.

Máte jiný postup?

Obrázek

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 09 duben 2013 12:12

No já je dělám tak,že díl normálně vystřihnu narýhuju a slepím k sobě.po zaschnutí je vyříznu,takže klasický postup a ač se snažím o co největší přesnost při ohýbání a lepení,ještě ani jednou se mi nestalo,že by jedna polovina nepřesahovala. V případě potřeby ještě zastřinhu a natírám černou tuší.Nic nového jen prostě můj postup.
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 09 duben 2013 16:43

Přesně jsem nepochopil, co chceš vlastně od nás ostatních zjistit.

Ale jednoduchá ramena dělám tímto způsobem:

Vyříznu si podlepené rameno takto:
Obrázek

Slepím rub a líc k sobě, tak že napasuji vyřezané hrany rubu a líce k sobě - pokud máš dostatek lepidla, tak se dá malino s rubem a lícem proti sobě posouvat - ale jen chvilku. Potom rameno řežu tak, aby strana která má být na modelu viditelná, byla při řezu nahoře.

Obrázek

Někdy se mi také stane, že spodní rubová strana malinko uhne a vzniknou na rameni bílá místa. Ta v klidu zaretušuji, stejně budou na místě, na které se nikdo nekouká. Když si umatlám rameno vodovkou, u laserového tisku to není problém a lehce vlhkým prstem to jde setřít. U ofsetu si hold musím dávat pozor, aby nic nezamazal.

Líc, který bude viditelný na modelu:
Obrázek

Rub který bude schovaný, zde je malinko vidět na konci ramene, který se zasouvá do převodovky, že mám malý proužek bílého místa na rameni...zaretušováno.
Obrázek Obrázek

U ramen náprav, které se lepí ze dvou samostatných dílů pracuji podobně. Oba díly si vyřežu po obvodě, slepím, vyřežu vnitřky a zde si dávám pozor, která část ramene bude nahoře a která dole, po natvarování ramene. Následně ramena zaretušuji, natvaruji a použiji na model. Snad Ti to Roberte pomůže?
PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!
Nová Galerie

Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Umberto » 09 duben 2013 17:13

Zdendo přesně tohle jsem měl na mysli. Díkes

Uživatelský avatar
Milan2
Příspěvky: 195
Registrován: 19 listopad 2010 18:29
Bydliště: Šardice - Jihovýchodní morava

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Milan2 » 09 duben 2013 17:31

Podlepím to celé, potom díly celé obstřihnu dokola a až pak lepím k sobě, a samozřejmě ještě po podlepení rýhuju

Uživatelský avatar
René
Příspěvky: 803
Registrován: 30 listopad 2003 23:20
Bydliště: Bratislava

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod René » 09 duben 2013 20:03

Ja natieram z rubu lepidlom obidve časti pre zlepenie - môžem tak ešte so zlepenými dielmi jemne manipulovať pred zaschnutím a nemajú snahu sa krútiť.

bernie
Příspěvky: 754
Registrován: 25 duben 2005 05:36
Bydliště: Viničné Šumice - Brno Venkov

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod bernie » 10 duben 2013 07:11

Dá se říct, že aplikuji "TEOismus" s výjimkou, že díl slepuji dohromady skladem bez ořezu vnějších hran - nechávám si rezervu, aby spo slepení vytlačené i otřené lepidlo nedělalo problémy při retušování - pak to nechce tak ochotně chytat a dělá to i barevný nesoulad.

Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 381
Registrován: 12 červenec 2011 19:11
Bydliště: Nivnice

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Aleš » 10 duben 2013 09:25

tyjo, díky vám za návod. doteď jsem jednotlivé segmenty náprav vyřezával kompletně (z venku i vnitřku) a to nebylo nejlepší řešení. nikdy jsem s tou nápravou nebyl spokojen. takže díky vám a určitě vyzkouším ;)

Uživatelský avatar
Lucas80
Příspěvky: 460
Registrován: 29 květen 2012 11:16

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Lucas80 » 10 duben 2013 10:48

Já si dílky ramen vždy po podlepení rozpůlím, pracně každé rameno zvlášt vyřežu, zaretušuji a pak oba dílky slepím k sobě lepidlem v tubě, aby se zavěšení nepokroutilo. Díky tomu lepidlu se dá pohrát s přesností, aby to lícovalo, herkules toto nedovolí. Nakonec dám takto slepené zavěšení pod zátěž.

Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Umberto » 10 duben 2013 14:24

Já právě používám defakto stejnou variantu jako Zdenda a asi u ní zůstanu.

Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 916
Registrován: 14 prosinec 2009 00:23
Bydliště: Znojemsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Alda » 10 duben 2013 20:03

Nejdřív podlepím na hrubo vystřiženou jednu polovinu vteřinovým lepidlem. (je nutné podlepující papír malinko vytáhnout od strany lomení. V ohybu by překážel) Pak obstřihnu obě poloviny krom lomu. Přehnu k sobě, srovnám dle výřezů a palcem s ukazovákem to celé přitisknu k sobě. Papírkem s kapkou sekunďáku podsouvám mezi polovinami a lepím. Takto se mi to nehne a celé to má parádní pevnost. Závěs se vytvrdí. Černé ramena retušuju většinou až na konec černým centrofixem. (vím že zde není v oblibě, ale chytá jak na papír, tak i na lepidlo) Šedá po vystřižení.

Nikomu tento způsob nenutím. Je to o rychlosti a přesnosti. Sekunďák neodpouští chyby.

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 11 duben 2013 06:41

S tím sekundákem jsem to u jednoho modelu tak zkusil a perfektně mi to všechno sedlo,krásně se s tím pracovalo.Absolutně bez problémů.Říkal jsem si na jakej pěknej postup jsem přišel,ale ouha.Při dalším modelu už se mi to nepovedlo(jiná značka lepidla)a toto lepidlo se mi skrz ty závěsy úplně prosálo a bylo po srandě(Ferrari 312T). :|
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 916
Registrován: 14 prosinec 2009 00:23
Bydliště: Znojemsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Alda » 11 duben 2013 07:51

Uf. Slepený prsty nebrat. Už jsem si metodu vychytal. Používám zásadně jen zelenej LOCTITE. Ale chce to fakt jen málo lepidla. Tak aby se pokud možno nevytlačilo po krajích ven.

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 11 duben 2013 08:21

Na Loctite jsem kolikrát taky koukal,ale u nás maj samý drahý a do toho se mi moc nechce,ale asi budu muset
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 916
Registrován: 14 prosinec 2009 00:23
Bydliště: Znojemsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení zavěšení kol

Příspěvekod Alda » 11 duben 2013 14:08

Ivan.Šimeček píše:Na Loctite jsem kolikrát taky koukal,ale u nás maj samý drahý a do toho se mi moc nechce,ale asi budu muset

U nás ho prodává jeden maník po 25,- za kus. Beru hned čtyři.


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů