Jak bombírovat pneumatiky

Zlepšováky, vychytávky
bernie
Příspěvky: 754
Registrován: 25 duben 2005 05:36
Bydliště: Viničné Šumice - Brno Venkov

Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod bernie » 11 květen 2006 06:35

Bombírované pneumatiky vypadají reálněji a zde je postup jejich výroby:

Vystřižený /vykroužený/ a zaretušovaný díl se začne formovat

Obrázek

nasliněním z rubu. Pozor na nežádoucí konzumaci barvy z retušovaných hran. Sliny jsou lepší než voda - stahují! Papír se vám přirozeně začne kroutit - to je moment pro zahájení formování.

Obrázek

Pravá ruka: palec zespodu, ukazovák zeshora. Levá ruka: momentálně drží foťák, ale ukazovák stojí proti svému pravému kolegovi a společně tlačí papír na bříško palce po celém obvodu kola. Dřív jsem místo palce používal válcovou gumičku z mikrotužky /jejíž použití doporučuji i Jiří Vintr - VIMOS :wink: /, ale dá se to natvarovat i na chlapáckých prackách :)

Obrázek

Tímto způsobem se ztvaruje celé kolo /několikrát budete muset opakovat/, aby nasucho kolo bylo uzavřené.

Obrázek

Vlepíme chlopeň /nebo kousek papíru 80g/m2, který se chlopni podobá/

Obrázek

Obrázek

Kolo se nyní nechá vyschnout pod LEHKOU zátěží. Kolo tak dostane správný tvar pro přílepení k běhounu

Obrázek

Nyní už se kolo jen zkompletuje - lepením natupo.
/omluvte prosím drobné zkrčení-neztvarování a ušpinění - lepení/ a z toho plyne rada na závěr

Dbejte na logiku lepení:

-spoje dolů nebo pohledově /spoje disků nahoru, aby nerušily pohled/
-šípovité vzory "vpřed" a jednotné směřování vzorků pneu - častá chyba :!:
-kola lepte tak, že teď lepím pravé a teď lepí levé - vyhnete se tak možnosti chyby v logice - viz výše
-ze 2ks ztvarovaných boků si vždy vyberte ten lepší pro vnější stranu kola /chyba uvnitř se tak lépe schová a je menší pravděpodobnost, že ji rozhodčí odhalí, za předpokladu, že mu pak stojí ve výhledu další díl osy, blatník, brzdové válce..../ - u vozů F1 je to nárok na přesnost vyšší :!:

Obrázek

Obrázek

Hodně úspěchů při stavbě a nezapomeňte se podělit o své zkušenosti.

PS jsou borci, kteří kolo nejdřív slepí a pak teprve tvarují - třeba Spiďa, oba Velochové....

vilo

Příspěvekod vilo » 11 květen 2006 10:26

dobré je aj jemným šmirgľom (používam zrnitosť 320/360) obrúsiť hranu, zaretušovať a vznikne pekný prechod a stratí sa prípadný presah papieru

Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 256
Registrován: 25 září 2003 14:47
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lukáš » 12 květen 2006 06:16

Před tvarováním boky nejdřív slepím - líp se to pak tvaruje (možná je to teda můj subjektivní pocit.

Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 167
Registrován: 26 červenec 2004 17:47
Bydliště: Praha 4,Braník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomys » 12 květen 2006 12:51

já je taky dřív lepil... ale ted je slepuju taky až po vytvarování
This is Sparta !!!!!!!!!!!!!!

Uživatelský avatar
René
Příspěvky: 803
Registrován: 30 listopad 2003 23:20
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod René » 13 květen 2006 22:51

Mne sa osvedčilo vytvarovať, zlepiť a po zaschnutí ešte trochu dotvarovať.

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 13 únor 2013 21:50

Posílám Vám malý náhled na bombírování bočnice kola. Snad se mi podaří dát do kupy video i s hlasovým projevem. Tohle ja asi nejspíš jen taková malá ochutnávka. Snad z toho bude patrné co mi dělají prsty při tvarování bočnic?

PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!
Nová Galerie

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 14 únor 2013 13:34

Zdendo ahoj.tak jsem ted zkouknul video a musím ti říct,že skoro ten samý postup praktikuju taky,takže tady bych rozdíl neviděl.Jen mi není jasný,že tobě to trvá chviličku než se ti ty kraje spojí.Mě to trvá podstatně déle a ještě to mám většinou buď krabatý,nebo okraj vnitřní díry moc jakoby utopenej dovnitř. :roll: :?:
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
míša kulička
Příspěvky: 187
Registrován: 10 duben 2010 23:12
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod míša kulička » 15 únor 2013 21:13

utopený vnitřek - to jsem míval taky, nedržel jsem se pomyslné rysky a víc jsem se tlačil k vnitřní díře
krabaté - nenamáháš moc právě ten vnitřek? Je podle mě lepší tahat ( tvarovat) tu vnější stranu do ohybu ( oblouku) a ještě jakoby kousek zpatky k tomu už natvarovanému. Doufám že to pochopíš jak jsem to myslel ;)
Používám družice za miliardy dolarů abych našel v lese krabičku od jídla. Jaký koníček máš ty ?

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 16 únor 2013 08:48

Zdarec míšo.jsou to opravdu bezvýznamné drobnosti,ale na druhé straně dost podstatné jak se nakonec ukáže.pochopil jsem to dobře neboj nic a dnes to vyskouším.já jsem si uvědomil ,že páchám přesně to,z čeho jsi mě obvinil a opravdu asi víc tlačím na vnitřek.dík za radu ,tam možná bude jádro pudla :) ;)
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 916
Registrován: 14 prosinec 2009 00:23
Bydliště: Znojemsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Alda » 16 únor 2013 10:31

Video je super. Myslím že to spoustě modelářům pomůže. Jen mi na něm chybí část, kdy se bočnice sliní. Chtěl jsem vidět Zdeňka olizovat kroužek. :lol: :lol: :lol:

Ivan.Šimeček
Příspěvky: 1022
Registrován: 23 srpen 2008 19:35
Bydliště: Buzulucká 322 , 41603 Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Ivan.Šimeček » 04 březen 2013 13:01

ještě mám jeden takový dotaz.Po zhlednutí videa jsem koukal nejen jak to natvarovat,ale není mi jasné,že pochvilce jsou konce bočnice krásně spojený a já to tvaruju jakou dobu,mám to krásně oblý,ale konce pořád stejně daleko od sebe.Není mi jasné proč?aď dělám co dělá,prostě se mi to tak pěkně nespojí.
Všichni,kdo jsme podlehli lepení papíráků,jsme GOGO

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 17 listopad 2016 20:08

Aldo tak se Ti po dlouhé době asi podaří, vidět mou maličkost slinit bočnici před bombírováním. Pořídil jsem si novou hračku, kterou se mi podařilo bombírování nafilmovat ve větší kvalitě, než to bylo naposledy jen s foťákem. Sice nejsem nějak extra velký řečník, ale snad i ten komentář Vám kluci pomůže pochopit, jak vlastně na bombírování......

PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!

Nová Galerie

Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Umberto » 17 listopad 2016 20:49

Zdendo super video...jen za mě by to chtělo větší detail na ruce a bombírování...ale věřím že spoustě lidem to i tak pomůže...já sice bombíruju jinak ale i tak jsem si to celé se zájmem pustil:-)

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 17 listopad 2016 21:03

Umberto...ano máš pravdu, že by to chtělo i větší detailní pohled na ruce.....zrovna jsem o tom přemýšlel, že by nemuselo být špatné to nafilmovat znovu i s detaily a v nějakém prográmku nastříhat. Taky jsem mohl ukázat bombírování přes karabinu.....což je podobné.

Uvidím, třeba to předělám.....tak s novou hračkou a možnostmi co vše se s tím dá....se musím ještě učit.
PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!

Nová Galerie

Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 916
Registrován: 14 prosinec 2009 00:23
Bydliště: Znojemsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak bombírovat pneumatiky

Příspěvekod Alda » 18 listopad 2016 16:07

Zdeňku paráda. Myslím, že je vše jasné a názorné. Fakt, jak psal Robert, tak by to chtělo víc vidět "pod ruce". Pak leda spolupráce s další osobou během natáčení. Co mne ale dostalo, že si dáváš na jazyk celou bočnici. Nejmladší dcera to okomentovala slovem " Fuj". :lol:
Já teda používám "přenos jazyk-prst-papír".


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti