pokus papír plast

Zlepšováky, vychytávky
Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 26 červenec 2016 12:26

Zdravím všechny. Jsem na tomto fóru poprvé a dostal jsem se sem oklikou. Stavím autodráhové modely 1:24 a jezdím s nimi seriál maket. Od příštího roku se připravuje kategorie vozů F1 1966-1977. Laminátových karosérií je minimum, v podstatě asi všichni budou klonovat Tyrrell 006 na nějž "laminát" existuje a i když stáj Tyrrell mám ve velké oblibě, chtěl bych se odlišit. Plastové stavebnice 1/24 jsou spíš unikátem, všichni výrobci se zaměřují na měřítko 1:20. Zavzpomínal jsem na mládí a ABC a také jsem zjistil že současné papírové modely jsou tak dokonalé že by byl hřích něco nezkusit. Problém je jen ten základní materiál, papír se prostě na dráhu moc nehodí. Tato kategorie se sice bude jezdit na 9V a s modely se bude jezdit relativně opatrně, papír by však nevydržel ten provoz, časté braní do ruky, styk s oleji, benzínem a chemikáliemi na mazání dráhy a pneu...

Tak jsem zkusil přenést nástřihový plán papírového modelu, na konstrukční desky TAMIYA 0,3 a 0,5 mm. Model se pak dá navíc tmelit, brousit, lakovat... Na obrázku je již rozpracovaný Shadow DN3 od MASS v plastové verzi. Byl to jen pokus, ale myslím že bude stát za dokončení. Oproti statickému modelu je velkým úskalím vytvoření prostoru na podvozek tak, aby se celek nerozpadl, ale i to už se povedlo. Doufám že to dobře dopadne ;) .
Přílohy
shadowm.jpg
shadowm.jpg (22.44 KiB) Zobrazeno 5637 x

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 29 červenec 2016 07:55

Pokračování stavby. Kromě pokroku s karosérií jsem pokročil i s mechanikou, je instalován motor.

Kromě fotky z další fáze stavby, přikládám i fotku vozu F1 jehož karosérie je z laminátového polotovaru; Tyrrell 006. Zhruba na tuto maketovou úroveň se se SHADOW potřebuji dostat. Nejde tedy o super detailní modely, jako jsou prezentovány zde, ale o co nejrealističtější model, který musí na dráze vypadat autenticky.
Přílohy
shadown.jpg
shadown.jpg (26.24 KiB) Zobrazeno 5562 x
Tyrrell 006 1m.jpg
Tyrrell 006 1m.jpg (26.66 KiB) Zobrazeno 5562 x

Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4738
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Re: pokus papír plast

Příspěvekod frydek665 » 29 červenec 2016 15:08

Vypadá to velice dobře. Jak chceš dělat nápisy a finální nástřik?

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 29 červenec 2016 18:42

Udělám si obtisky, to už zvládám a zbarvení Shadow je jednoduché a přitom atraktivní. Původně jsem chtěl naskenovat vystřihovánku, vyřezat v počítači nápisy a loga, ve wordu sestavit vedle sebe a vytisknout na obtiskový papír. Základem tohoto modelu je ale červený Shadow a já chci nakonec raději toho černého UOP, takže budu muset od nuly. Loga UOP a SHADOW na webu ale jsou, takže to snad půjde, to je ještě daleko. Uvidíme jak to dopadne :-).

enzo66
Příspěvky: 670
Registrován: 08 květen 2007 18:30
Bydliště: Koryčany

Re: pokus papír plast

Příspěvekod enzo66 » 29 červenec 2016 19:52

No toto vypadá velice hezky. Jednou bych to chtěl vidět na dráze. Držím palce ke zdárnému dokončení.
Radek

Obrázek


Nevadí že něco dělám pomalu,protože to možná dělám blbě

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 08 srpen 2016 08:54

Tak s plastovou dráhovou verzí papírového modelu Shadow DN3 jsem zas pokročil. Přikládám foto trupu již ve stříkacím tmelu a pak již v laku. Bohužel černý model se mi nedaří vyfotit tak, aby bylo něco pořádně vidět. Dále již mne čeká množství detailů, které však budu řešit klasickou a ne "papírovou" technologií, takže to už nebude pro tento web zajímavé. Časem tedy již přidám pouze obrázky hotového modelu, až se mi ho podaří dokončit.
Přílohy
shadowo.jpg
shadowo.jpg (22.53 KiB) Zobrazeno 5446 x
shadowq.jpg
shadowq.jpg (21.31 KiB) Zobrazeno 5446 x

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Ali » 08 srpen 2016 09:40

Pavle, když už jsi to tu začal prezentovat, bylo by fajn ukázat průběžný postup celé stavby a na konec to ještě okořenit videem jak model "lítá" po dráze ;)
Myslím, že nejsem jediný koho tento projekt zajímá.

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 08 srpen 2016 11:47

OK, přidám postupně další fotky z průběhu stavby a jízdních testů.

Na fotce modelu v základu je vidět i boule pro řadící páku na krytu kokpitu, ta není tvořena z nástřihového plánu papírového modelu ale je vystřižena z nějakého obalu , přilepena vteřinovým lepidlem, vytmelena a vybroušena. Díly vystřižené dle papírového modelu z konstrukčních desek Tamiya jsou lepeny lepidlem na plastové modely. Jsou lepeny natupo, bez použití chlopní. Zespoda je model vyztužen epoxidem aby na dráze něco vydržel.

Možná se moje další postupy budou někomu při stavbě modelů hodit, ale spíš asi ne, protože jsem pochopil že je zde věcí cti vytvořit z papíru pokud možno i funkční převodovku a různá zjednodušení pomocí jiných materiálů se asi moc netolerují. To je u papírových modelů samozřejmě alfa a omega, já mám ale trochu jiný cíl. Pokud bych se od tématu webu příliš odklonil, tak je samozřejmě na úvaze admina zda příspěvek smaže či ponechá.

Uživatelský avatar
Jirka
Site Admin
Příspěvky: 687
Registrován: 07 říjen 2003 16:59
Bydliště: Pacov
Kontaktovat uživatele:

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Jirka » 08 srpen 2016 19:55

Myslím si, že se většina ráda podívá i na trochu jinou modelařinu, než je ta pravá papírová. Pokud vím, tak se někteří věnují i plastikovým modelům F1 , letadel a jiným. Kromě toho - kdo z nás neměl v dětství autodráhu?

Talkže směle do toho a stejně jako Ali i další bych rád viděl sem tam nějaké to foto z postupu stavby a na závěr i video z dráhy :).

Ještě jako admin: Možná přesuneme téma do jiného subfóra, ale to bude jen kosmetická záležitost ;)

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 09 srpen 2016 08:20

Přidal jsem detaily:

Ochranný oblouk z kancelářské sponky, diagonální vzpěry zadního zavěšení (míří výše kvůli převodu) jsou z plastových chlupů smetáku na sníh, hlavy motoru, zadní nápravnice a náfuky k zadním brzdám jsou z vraku P34 Tamiya.
Koncové světlo z dětské bižuterie, výfuky z držáků lízátek ChupaChups, vzpěry zadního křídla také ze smetáku, pylon zadního křídla je z pevného plastu (něco z výroby autosedaček od kamaráda). Zadní část skříně převodovky je jen natřená bakule epoxidu, která fixuje pylon křídla k šroubovacím malým eLkům, která pak křídlo drží na podvozku.
Chladiče jsou ze síťky co se dává na pánev při smažení aby neprskal olej.

Detaily, které se nepovedly; zadní odpružení nebylo kam dát, vadí převod a skutečnost že karosérie se vůči podvozku pohybuje. Paroží výfuků, nebylo kam přilepit, snad ještě na pravé straně k motoru, ale ten by pak šlo obtížně vyměnit, nalevo kde je převod není místo vůbec. Nutnost volného pohybu kastle vůči podvozku neumožňuje něco někam nacpat, pohyb musí být volný, jinak celek na dráze nefunguje.

Celý model lze rozšroubovat na tři základní části; podvozek; karosérie; křídlo.
Přílohy
shadowt.jpg
shadowt.jpg (24.03 KiB) Zobrazeno 5381 x
shadowu.jpg
shadowu.jpg (24.27 KiB) Zobrazeno 5381 x
shadowv.jpg
shadowv.jpg (20.2 KiB) Zobrazeno 5381 x

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 09 srpen 2016 10:01

Dodělal jsem ještě přední odpružení; pružinka z bůh ví čeho (nashromážděný užitečný šrot) navlečená na plastovou tyčinku ze stromečku nějaké plastikové stavebnice. Epoxidem vlepeno do podvozku.

Další fotografie pak už ukazuje odekálovaný a přelakovaný model. Lakování je tvořeno stříkacím tmelem; barvou TS14 a bezbarvým lakem Gunze. Mám za léta lakování vyzkoušeno že lak Tamiya si s barvou Tamiya nerozumí, je to s podivem ale i po několikadenním zaschnutí barvy, lak barvu rozpouští (rozumí si tedy vlastně až moc :D).

Obtisky jsou vytvořeny tiskem na laserové tiskárně na bílý obtiskový papír Propagteam. Tisk je tvořen tak, že se černě tiskne okolí bílých nápisů. Bílý tisk není na běžných tiskárnách možný. Loga jsou stažena z webu, nápisy jsou normálně napsány ve wordu. Největším oříškem byla čísla, žádný font ve wordu neodpovídá, přestože číslo vypadá relativně obyčejně. Nakonec jsem čísla vyřízl z barevného bokorysu DN3, který jsem našel na webu.

Tak, ještě palubní desku, volant a hlavně pilota. Pilot je u dráhových modelů samozřejmě nutností, protože po trati nemůže kroužit "loď duchů" ale řízený stroj :) . Musím nastudovat Jarierovu přilbu. Nakonec ještě něco provedu s disky aby vypadaly autenticky.

Také již nastal čas jízdních zkoušek, protože už nebudou následovat žádné další povrchové úpravy a tak se model může zašpinit, osahat, upatlat... prostě uvést do provozu.

Omlouvám se za fotografie, fotím jen mobilem, nejsem žádný fotograf, neumím to a nemám ani žádné pořádné vybavení.
Přílohy
shadows.jpg
shadows.jpg (23.05 KiB) Zobrazeno 5373 x
shadowr.jpg
shadowr.jpg (25.77 KiB) Zobrazeno 5373 x

John
Příspěvky: 269
Registrován: 05 červen 2004 16:15
Bydliště: Praha

Re: pokus papír plast

Příspěvekod John » 09 srpen 2016 11:55

Každopádně myslím, že tenhle model na závodech nikdo nepřehlédne.

Uživatelský avatar
Jirka
Site Admin
Příspěvky: 687
Registrován: 07 říjen 2003 16:59
Bydliště: Pacov
Kontaktovat uživatele:

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Jirka » 09 srpen 2016 17:59

Za sebe mohu říci, že se mi tento "závoďák" líbí mnohem víc, než ten výše zmiňovaný Tyrrell 006. Ten mi připadá dost tvarově mimo.

Palec nahoru a ať se daří při závodech :)

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 10 srpen 2016 11:38

Děkuji.

S tou 006 budeš mít asi pravdu, já ji podrobně nezkoumal. Bokorys mi přijde věrný ale půdorysně mám dojem že je širší a model to zkresluje, možná má také rozměrnější kapotáž vzadu aby skryla mechaniku podvozku. V každém případě přejímkami prochází.

To je občas bohužel prokletí dráhových karosérií, že si je tvůrci přizpůsobují jízdním vlastnostem nebo potřebám. Mnohem více prohřešků je však u jiných kategorií, třeba Škoda 130 RS má v 1:24 75mm, to by bylo ve skutečnosti 1800mm a to se blížíme k formulím... Ale to už řeší rozhodčí a jsou dohady... a jsem úplně mimo téma...

Pavel 128
Příspěvky: 13
Registrován: 25 červenec 2016 13:43

Re: pokus papír plast

Příspěvekod Pavel 128 » 15 srpen 2016 08:26

O víkendu jsem do vozu posadil Jariera. Figurka je sestavena z lexanových dílů, které vytváří jeden kamarád z klubu. Pilot neváží ani gram. Přilbu jsem nabarvil dle fotografií, stejně tak kombinézu, včetně loga teamu a sponzora. Palubní deska je z plastové destičky dle obrysu papírového modelu, kresbu přístrojů a ovládacích prvků vytváří obtisk vytvořený přenesením kresby z papírového modelu na obtiskový papír. Bezpečnostní pásy jsou pouhým proužkem modrého obtisku a volant je z nashromážděných trosek. Nakonec jsem ještě přeci jen naznačil paroží výfuků od motoru a to pomocí plastových vidliček (dezert Marlenka ;) ).
Přílohy
shadowa.jpg
shadowa.jpg (27.97 KiB) Zobrazeno 5230 x
shadowb.jpg
shadowb.jpg (26.23 KiB) Zobrazeno 5230 x
shadowc.jpg
shadowc.jpg (19.07 KiB) Zobrazeno 5230 x


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti