Jak na to?

Zlepšováky, vychytávky
Robert_Jordan

Jak na to?

Příspěvekod Robert_Jordan » 02 březen 2008 22:42

Ahoj, jsem začínající papírový modelář;)
No ještě na ZŠ jsem patlal modely z ABC, ale nic světobornýho:D
Momentálně jsem se k lepení vrátil a potřeboval bych nějaké rady do začátku.

1. co všechno k lepení potřebuju
2. dají se někde sehnat free modely formulí? ( ne že bych si je nechtěl kupovat (koupil jsem si krásný model BRM od FT), ale docela mě děsí představa, že si koupím model a hned ho zkazím:( )
3. nemohl by nějaký zkušený modelář (případně tým) na jednom modelu ukázat krok za krokem jak na to?


Moc Vám všem děkuji za ochotu.

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Příspěvekod Vlcacka » 03 březen 2008 09:26

Ahoj Roberte, vítám tě mezi formulkáři a s dovolením se ujmu zodpovězení tvých otázek.

1. Úplně prvně - pročíst si toto fórum. Pak budeš potřebovat malé nůžky (nejlépe na nehty a to jak rovné tak zahnuté), větší nůžky rovné, řezací podložku (nejlépe Olfa, dobře se na ní řeže a nic neklouže, navíc velmi dobře omyvatelná), pinzetu s úzkými konci na droboučké díly, Herkules, několik štětečků (určitě jeden na nanášení lepidla a minimálně jeden, spíše více na retuš), sadu vodových barev nebo temper na retušování, špejle, párátka (prodávají se obyč ale i bambusová - líp se štípou na takové ty střepinky), kolíkové lepidlo (Pritt nebo Kores), řezací skalpel (nejkvalitnější Olfa, ale já např. používám kovový skalpel koupený v prodejně plast. modelů za cca 50,- Kč), obyčejné kružítko na rýhování kol, pravítko rovné delší (min. 30 cm).

2) Dají. Tady http://www.papermodel.cz/papermodel/mod ... wnload.htm je několik moc pěkných modelů od Petra Špinlera, doporučuji, protože jsou dle mého mínění maximálně "user friendly" (nenatáčivá přední náprava, přehledná návodovka i návod, a formule z devadesátých až nultých let jsou konstrukčně dost podobné). Doporučuji vytisknout na papír gramáže 120 g/m2 na kvalitní inkoustové tiskárně (na laser máš ještě čas), aby se ti to při retuší nerozpíjelo.
3) Zkus si zde přečíst recenze jak se co staví, debatuje se tam o postupech a posloupnostech stavby, protože každému vyhovuje něco jiného, já např. začínám kolečkama, ale většina lidí kolečkama končí atp. Nejlepší je zkoušet metodou pokus - omyl, ale v návodech jsou všeobecné instrukce co se týče rýhování a ohýbání dílů vždycky. :-) A navíc - pokud se pustíš do formule a nebudeš vědět kudy kam, neváhej se zeptat. Tady ti kluci a i já pokud bych věděla odpovíme. :wink:
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.
Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

enzo66
Příspěvky: 670
Registrován: 08 květen 2007 18:30
Bydliště: Koryčany

Příspěvekod enzo66 » 03 březen 2008 14:29

Nechci se tvářit jako profík,ale tím BRM od ForumTeamu bych raději nezačínal.Jejich modely jsou už opravdu pro hodně pokročilé.Když už,tak formule pana Špinlera jsou na začátek ideální,žádné záludnosti a složité konstrukce,přitom výsledek je opravdu realistický a vznikne krásný model.

Standa
Příspěvky: 102
Registrován: 21 říjen 2003 19:24
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Standa » 04 březen 2008 12:40

To hlavní zde bylo řečeno - tak já jen přidám - docela levné a kvalitní (byť ne vždycky i tiskem) jsou formule z abc ovšem i tam si musíš umět vybrat to jednodušší (sehnat se dají různě - na papírářských akcích, v antikvariátech atd.) Ovšem ty modely co jsou free ke stažení (snad vyjma McLarenu jsou dost jednoduché - zvláště to Minardi) takže ty by byly jedny s nejlepších. Co se týče modelářských pomůcek např. podložka je určitě dobrá ale pokud nechceš hned ze začátku více investovat tak se dá dělat v poho i na stole (ovšem v tom případě musíš počítat s vedlejšími efekty ...). No hlavní ale je jak je asi všem známo trpělivost, pečlivost a žádný spěch :wink:

miroslav vejmelka
Příspěvky: 61
Registrován: 20 leden 2008 07:39
Bydliště: Rokytnice nad Rokytnou

Příspěvekod miroslav vejmelka » 04 březen 2008 16:10

Já jen doplním nevyřčené,důležité je vhodné osvětlení pracovní plochy,světlo Ti musí být příjemné-to si určíš sám,co Ti vyhovuje.Neustálá čistota rukou a stolu je samozřejmostí,nepouštěj si k prac.stolu děcka s jogurtem ,ani manželku s tlačenkou.Míchat barvy na retuše pouze za denního světla avšak ne,když je moc slunečno atd. atd. Postupem doby si vytvoříš svůj způsob práce,přijdeš na to,co pro Tebe bude nejpřijatelnější,ale názory jiných ber a vyzkoušej.Já po svých X formulích se stále mám co učit,pořád přicházím na věci,které jsou lepší a stavitelnější. Je potřeba se nebát a jít do toho,a když něco zkazíš,přece nevadí,je to vše o zkušenostech.Přeji mnoho úspěchů,a atˇ se daří!

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Příspěvekod Vlcacka » 04 březen 2008 21:01

Obrázek

Malé ilustrační foto základních potřeb, které používám. Snad je to dostačující.
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.

Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 225
Registrován: 17 březen 2007 19:53
Bydliště: Moravskoslezský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš B. » 05 březen 2008 14:08

Taky přidám fotku a komentář, co vše používám.

Obrázek
:arrow: Řezací podložka - Olfa
:arrow: Vodovky
:arrow: Modelářské barvy
:arrow: Herkules
:arrow: Párátka
:arrow: Voda
:arrow: Nastrouhaná křída (na zjemnění retuše)
:arrow: Miska na odstřižky
:arrow: Misky na vodu
:arrow: Krabička na díly
:arrow: Štětce (na černou jeden, na bílou jeden, na další barvy další...)
:arrow: Skalpely - Olfa, NT, Medin
:arrow: Pinzeta
:arrow: Kružítko - Ofla - výborná pomůcka na řezání koleček
:arrow: Krabička na rozestavný model
:arrow: Nůžky - používám jen na rýhovaní
:arrow: Pravítko s kovovou hranou - NT

:!: Chybí mi zde lepidlo Kores (na podlepování)
:!: Dále se pak hodí občas nějaké drátky, špejle, kulatá páratka ...

Jinak když pojedeš u modelu podle návodu, neměl bys mít problém a kdyby přecejen jo tak se zeptej. Hodně štestí a trpělivosti :wink:

Ješte odkaz na spřátelené fórum www.papirovemodelarstvi.cz
Kvalitní doutníky nevyrábí v Havaně, ani v Maranellu, ale u Forum Teamu

Robert_Jordan

Příspěvekod Robert_Jordan » 05 březen 2008 20:01

Moc vám všem děkuji za odpovědi.
Jak jsem se díval na vámi slepené modely a přemýšlel jak modely lepit, tak jsem odhalil svůj hlavní problém:D
chtěl bych hned své první modely mít dokonalé, což logicky nejde:D
No budu se snažit a snad se časem zadaří.
Začal jsem pracovat na McLarenu MC4/4 no a zatím jsem takový rozpačitý;)
No pokud vás to bude zajímat pošlu nějaké fotky, teda až dodělám určitý skupiny.

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 05 březen 2008 21:01

Ahojky...s fotečkama určitě sem... třeba do sekce recenze

no a jestli se vyznáš v tomto čurbesu...tak toto je pro změnu můj pracovní stůl, kteý nemusím nikam uklízet a zůstavá po celé dny tak jak je......s vyjímkou uklidu a zbalení si nádobíčka na různé cesty..

Obrázek

a jso zde také hokejové puky,které používám na zatěžkání rozestavěných partií modelů k zamezení zkroucení....no je zde všechno možné...a každý máme svůj nějaký rukopis..takže s chutí do toho bude jen líp.
PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!
Nová Galerie

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Příspěvekod Vlcacka » 06 březen 2008 10:59

Robert: Určitě McLarenu založ vlákno a šup sem s fotkama. :-) Jojo, dokonalý model na první pokus, to je krásný sen. :-) Já si ho nesplnila ani na pětadvacátý. :-P
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.

Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

vodafone

Příspěvekod vodafone » 20 říjen 2008 16:22

Jsem take zacatecnik,a chtel bych se zeptat cim ryhuje plosky (chlopne)?
Zadam radu aby nedoslo k proriznuti....
Dalsi dotaz je jak pracujete s modely , ktere plosky nemaji???
A kde se da koupit ta podlozka pro lepeni?

Diky

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 20 říjen 2008 16:47

Hrany rýhujem špičkou nožničiek, ale nájdu sa aj takí, ktorí používajú rezač, s ktorým opatrne režú. Všetko je otázka citu a skúšania.
klikni sem
Diely ktoré plôšky nemajú sa lepia tzv. natupo. Takéto diely lepíš hranou.
Podložka sa dá kúpiť v kancelárskych potrebách alebo skús súgliť slovká "podložka olfa" alebo "podložka wedo".
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 1004
Registrován: 10 leden 2007 19:10
Bydliště: Chlum (Křemže)

Příspěvekod Novis » 20 říjen 2008 18:11

Galerie

Na stole:
F2003 GA, F2004, FW08C, FW11B, MP4/4, MP4/7A, 312T
Lakovna:
Tyrr 006, 008, 018, 126CK, F2000, F2002
Pod stolem (u ledu):
FW07, FW11, Tyrr 023

sused30

Příspěvekod sused30 » 29 září 2009 12:38

ahojte skladam mclaren 4/4 neviem si rady s kolesami. pomohol by mi niekto??

makr
Příspěvky: 249
Registrován: 06 leden 2011 23:59
Bydliště: Charvátce
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvekod makr » 14 srpen 2014 21:03

Začal jsem pracovat na McLarenu MC4/4 no a zatím jsem takový rozpačitý;)
No pokud vás to bude zajímat pošlu nějaké fotky, teda až dodělám určitý skupiny.


Ahoj.
Tak jsem možná slepejš, ale nevidím nikde fotky Tvého snažení.-)
Z mého pohledu není úplně vhodné na začátek stříhnout do modelu, který je z poloviny bílý, což zmíněný em sí laren určitě je. Model v bílé barvě je vrcholem čistoty modelářské práce. Pokud na něm trváš, tak je nutné mít stále čisté, neupocené ruce, umytá pravítka i podložku. Zkrátka vše, co přichází do styku s modelem a jeho bílými plochami. Dále, pokud budeš model tisknout, je dobré ho vytisknout äspoň s jednou rezervou, na které si předem vyzkoušíš tvarování složitějších dílů. Hlavně kapotu a pontony.
Držím palce a těším se na fotky modelu :-)

sused30 píše:ahojte skladam mclaren 4/4 neviem si rady s kolesami. pomohol by mi niekto??


Ahoj "sousede".
Na kola je na tomto foru návodů spousta, stačí "jen" pročíst tuto kategorii. Každý má na to jiný postup, který právě Tobě nemusí vyhovovat. Je třeba, abys založil vlákno se svojí stavbou a hlavně tam přihodil i fotky, jak se ti to daří, nebo nedaří. Potom je rada snadná, protože všichni uvidíme, kde děláš chybu a budeme ti moct mnohem lépe poradit. Hlavně se toho nebát. Vždyť se to nemusí povést hned napoprvé. Já třeba dal bobmírování asi až na šestý pokus. Přitom jsem si sám našel ten nejvhodnější způsob, který mi vyhovuje se kterým jde nabombírovat i bočnice z 250ky papíru. Tak se nestyď a šupni sem fotky .-) Nebo jsi měl na mysli, že by ti je jako někdo slepil?
Ahoj Martin
Martin


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů