Prosklení

Zlepšováky, vychytávky
Ďourek
Příspěvky: 754
Registrován: 24 září 2003 10:51
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Prosklení

Příspěvekod Ďourek » 30 červenec 2008 12:48

Zdar přátelé,
nedá se nevšimnout si, že většina z Vás už dávno vyrábí své modely s prosklenými průzory.
Dlouho jsem tomu pokušení odolával, ale nakonec jsem to také zkusil. Jako pokusný králík mi posloužil McLaren M23-Yardley - výsledek není špatný, ale musím říci, že se mi prosklení nedobře lepilo herkulesem....

Obrázek


Můžete mi poradit, co na prosklení požíváte Vy, potažmo třeba ukázat celý vyzkoušený postup prosklení?

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 30 červenec 2008 14:00

Myslím, že sa Ti to podarilo :D
Ja na presklenie podľa condorovej rady používam meotarovú fóliu, ktorá sa dá prilepiť Herkulesom. Naposledy som ju skúšal prilepiť priehľadným Chemoprénom a tiež som s výsledkom spokojný.

:idea: Inak, používanie fólie sa rozoberalo aj pri Lotuse od 11111.

PS: Nepridáš viac fotiek a postup stavby do sekcie Recenze? :wink:
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Ďourek
Příspěvky: 754
Registrován: 24 září 2003 10:51
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ďourek » 30 červenec 2008 14:17

No já už si ani nepamatuju, kde jsem tuhle folii vzal - mám ji připravenou už dlouho, ale právě, že tím "panem Kulesem" vůbec nedržela - vystřihl jí podle dílu, který je určen pro vnitřní část kokpitu a z něj jsem potom odstranil prosklenou část - k sobě jsem je slepil Herkulesem a ten se roztekl až do prosklení, což jsem těžce odstraňoval a během odstraňování mi stejně folie odpadla, jako kdyby tam lepidlo vůbec nebylo... Tak jsem přilepil obě strany kokpitu, nechal zatížené dva dny a jakž takž to drží (vím o místě, kde to nedrží a dělá to na kokpitu vlnovku)... Tak si říkám, že určitě má někdo vyzkoušený jiný postup...


hepyno píše:PS: Nepridáš viac fotiek a postup stavby do sekcie Recenze? :wink:


Do recenzí fotky přidám i s komentářem, ale až bude vozítko hotové...

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Příspěvekod Vlcacka » 30 červenec 2008 18:21

Ďourek: Dobrý figl je také přilepit "plexi" suchým kolíkovým Koresem. Také je doporučována oboustranná lepící páska (tenčí kotouč stojí asi 45,- Kč a má to cirka deset metrů - takže na habaděj modelů).
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.
Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

Uživatelský avatar
kvr
Příspěvky: 464
Registrován: 06 březen 2006 10:32
Bydliště: Vancouver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kvr » 30 červenec 2008 21:25

Možná jsem Tě blbě pochopil, ale ta folie se musí překrývat, takže lepidlo by vůbec nemělo jít vidět. Nechat to zatížené myslím není dobrý nápad - vzhledem k ohybu to chce tvarovat už při lepení.
Folii jsem koupil v modelářském obchodě v Paříži, měli bohatý výběr, vzal jsem 0.15mm. Počítám, že v ČR by to neměl být problém taky.
Co se lepidla týče, docela jsem poslední dobou spokojený s UHU, je průhledné (když se nepřežene) a dobře drží, používám ho aj na více zatížené části. Trochu se táhne podobně jako Chemoprén, takže to chce trochu cviku. O Koresu jsem taky slyšel, Herkules moc nefunguje, není moc vhodné vteřinové lepidlo, ničí jak barvu, tak folii.

Ďourek
Příspěvky: 754
Registrován: 24 září 2003 10:51
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ďourek » 30 červenec 2008 22:55

kvr píše:Možná jsem Tě blbě pochopil, ale ta folie se musí překrývat, takže lepidlo by vůbec nemělo jít vidět.


No asi jsme se nepochopili úplně - já jsem folii vystřihl dle tvaru vnitřku kokpitu, potom jsem z vnitřku kokpitu vystřihl část, která je prosklena a slícoval jsem obojí dohromady - aby to drželo hlavně na viditelné části, napatlal jsem lepidlo právě na místo střihu a ono se rozlilo na všechny strany - tudíž i do prosklení...
Nechal jsem to den nezatížené, už právě i trochu vytvarované a když jsem druhý den odstraňoval zbytky lepidla na prosklené části, zůstala mi folie v ruce - proto to zatížení, to byla až druhá fáze...

Lukáš Votický
Příspěvky: 120
Registrován: 21 leden 2007 12:14

Příspěvekod Lukáš Votický » 31 červenec 2008 06:44

Já fólii lepil také herkulesem a měl jsem podobné problémy, ale při troše trpělivosti to vždy chytlo a drželo to. Při posledním pokusu jsem použil vteřinové lepidlo a byl jsem spokojen, jak to hned drží a žádný problém jsem neměl.

Uživatelský avatar
numi
Příspěvky: 10
Registrován: 01 červen 2007 20:35
Bydliště: Třinec

Příspěvekod numi » 31 červenec 2008 20:09

Sekundové gelové lepidlo je na tu folii hodně dobré. Už to na tomto foru psal TEO
normální je vlastnit ORIGINÁL

Rozděláno: HMS Alert
Pozastaveno : HMS Victory od Shypiardu

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 31 červenec 2008 20:10

Niečo k téme presklenia a akú fóliu použiť je aj tu:
http://www.papierovemodelarstvo.sk/foru ... 9f2952df27
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Site Admin
Příspěvky: 3133
Registrován: 20 srpen 2006 13:48
Bydliště: Havlíčkův Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk-TEO » 31 červenec 2008 20:25

Ano psal jsem kdysi dříve, že na lepení folie je dobré gelové sekundové lepidlo.

Jak se všechno vyvíjí, tak i technologie lepení folie na papír uu mě doznala změn.

Zkoušel jsem i oboustranou lepící pasku, sekundové lepidlo a v poslední době jsem hodně používal lepidlo CEYS s názvem Bricoceys Pegamento Universal. Je to rychleschnoucí transparentní lepidlo. Ale dlouho jsem prosklení nedělal, protože beta testy si vyžadují jen práci s papírem. Do budoucna ale hodlám vyzkoušet tyčinkové lepidlo Kores.
PATLU ZDAR a výměnným čepelkám do Olfy ZMAR!!!
Nová Galerie

Uživatelský avatar
Zdeněk Krčmář
Příspěvky: 138
Registrován: 14 březen 2007 23:18
Bydliště: Šakvice, jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Krčmář » 31 červenec 2008 20:57

Nedávno jsem lepil fólii na BT 26, použil jsem Kores a k mému překvapení fölie drží naprosto pevně....
Projistotu jsem ale sem tak kápnul po přilepení Koresem gelový sekunďák... 8)
Moje galerie
Rozestavěno: Lotus 49B MKII, Nurburgring 1968 /Forum Team / 1:24

Uživatelský avatar
Novis
Příspěvky: 1004
Registrován: 10 leden 2007 19:10
Bydliště: Chlum (Křemže)

Příspěvekod Novis » 10 duben 2009 10:22

Zdravim,

měl bych jeden dotaz. Možná jsem to přehlídnul, ale nikde jsem tu nenašel info o tom, kdy folii na model nalepit (v jaké fázi stavby modelu).
Myslím tím jestli před lakováním nebo po lakování.
Lakuji modely lakem ve spreji (Motip) a myslím, že by lak folii "zneprůhlednil" z čehož usuzuji, že folii lepit až po nalakování.
Je to tak OK?
Nebo folii nalepit už v průběhu stavby a při lakování modelu "něčím" překrýt, aby se na ni lak nedostal?
Díky za info.
Galerie

Na stole:
F2003 GA, F2004, FW08C, FW11B, MP4/4, MP4/7A, 312T
Lakovna:
Tyrr 006, 008, 018, 126CK, F2000, F2002
Pod stolem (u ledu):
FW07, FW11, Tyrr 023

Uživatelský avatar
kvr
Příspěvky: 464
Registrován: 06 březen 2006 10:32
Bydliště: Vancouver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kvr » 10 duben 2009 11:59

Zdar,
lakuju rovněž Motipem a nikdy jsem neměl s tímto problém.
Popravdě si moc nedokážu představit, jak bys fólii lepil až po nalakování, přecejen na laku už cokoliv drží dost blbě a navíc ta fólie nedrží tvar.

S případným zneprůhledněním viz jedna Hepynova recenze (Lola?), kde použil Maskol na ochranu před zabarvením. Ale s tím nemám zkušenosti, navíc, viz výše, nemyslím, že by byl pro daný účel třeba.

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 10 duben 2009 14:01

Ja lepím presklenie normálne počas stavby a vliepam ho do štítu. Ako sprvne napísal kvr, pred lakovaním ho natriem prípravkom Maskol, ktorý plastikáči používajú na krytie pred striekaním. PO nalakovaní sa jednoducho odstrán, doporučujem.
Písal som to vo vlákne o Shadow DN5B, prípadne si daj vyhľadať na fóre spomínaný názor prípravku.
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Slimm
Příspěvky: 188
Registrován: 02 srpen 2006 07:35
Bydliště: Horšovský Týn
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Slimm » 11 duben 2009 19:05

No já lepím prosklení během lepení, tak jak díl se sklem přijde pod ruku podle návodu. používám zabarvovací folii na autoskla, používám tyčinkové lepidlo KORES a nemám s tím zatím žádný problém.
F1 je závislost, modely F1 ještě větší :-))
Navštivte http://gp-team.ezin.cz/


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti