Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Prostor pro papírové modely vozů, startujících v silničních závodech
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 05 duben 2018 08:44

Zdravím vespolek,

už nějakou dobu jsem pokukoval po tomhle baculatém trhači asfaltu a ač model není nový, na českých fórech jsem report ještě neviděl. Předloha modelu měla 2,2-litrový pětihrnek z rallyeového speciálu Audi Qattro S1, který předával na všechna kola 720 koníků. Karoserie vycházela ze sériového modelu 90, ale byla patřičně nabobtnalá. Vůz vážil i díky použití odlehčených matertiálů jen 1206 kg a v roce 1989 vyhrál v šampionátu IMSA 7 závodů. A teď ke stavbě.

Základ se lepil celkem sám, všechno sedí velmi přesně. Problém jsem měl ale s lepidlem, díly v kokpitu, kde se bílé chlopně lepily na černý díl, moc nedržely a bylo potřeba pořádně přitlačit a podržet. Normálně, když lepím část bez tisku an část bez tisku, tak herkules drží dobře hned od začátku a není třeba ni tlačit.

Obrázek Obrázek Obrázek

A včera večer jsem přidal hlavní část pravoboku. Oproti zjednodušené NACA jsem ji vyvedl plastičtěji.

Obrázek

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod Ali » 05 duben 2018 10:39

Dobrá volba. Je kupodivu, že tento model se opravdu moc (veřejně) nestaví.
Pokud bych mohl dát tip- doporučuji si mimo pořadí slepit zadní křídlo a použít jej jako šablonu pro správné natvarování bočnic a zadního "víka kufru". Bude se ti to pak jednodušeji pasovat k sobě.
Ještě se zeptám co jsi myslel větou "Oproti zjednodušené NACA jsem ji vyvedl plastičtěji." Nerozumím co znamená NACA :oops:

Uživatelský avatar
labyrint
Příspěvky: 254
Registrován: 13 únor 2012 17:51
Bydliště: Prievidza, SR

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod labyrint » 05 duben 2018 16:22

...tipujem: NACA = nasávací otvor vyvinutý v NASA?
...bol len nakreslený?
...sú rôzne spôsoby ako nájsť správnu cestu ;-)

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod Ali » 05 duben 2018 19:43

Aha, nasávacího otvoru v bočnici jsem si vůbec :oops:

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 06 duben 2018 06:32

Ano, je to přesně tak, na fotce to není moc vidět a byl jen nakreslený. Jinak tady je pěkný článek o původu, bohužel jen v angličtině: https://en.wikipedia.org/wiki/NACA_duct

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 13 duben 2018 07:07

Ještě díky za radu s tím křídlem, než boky nalepím ke kostře, tak to určitě ještě přeměřím a napasuju. Včera večer jsem pokročil o kousek, ale nejsem spokojen. To ukončení bočnice se mi nepovedlo, papír se zmačkal a narovnat to asi už nepůjde.

Obrázek Obrázek

Nicméně během lepení ke mně internetem dolétla tahle informace, sice je to jen namalované v počítači, ale tvarově se mi elektrická inkarnace docela líbí:
https://www.motor1.com/news/238640/audi-e-tron-electric-concept/

John
Příspěvky: 269
Registrován: 05 červen 2004 16:15
Bydliště: Praha

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod John » 13 duben 2018 07:53

khaRel píše:To ukončení bočnice se mi nepovedlo, papír se zmačkal a narovnat to asi už nepůjde.

Odříznout, vyrobit náhradní zakončení z (podlepené) čtvrtky (udělat kopii zatím nepoužitého dílu z druhé strany modelu), natupo vlepit, domalovat červenej trojúhelníček. Ono jde (skoro) všechno, otázkou je, jestli to stojí za to úsilí. Většinou ne :-)

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod Ali » 13 duben 2018 09:41

Já bych to spíše vyztužil podlepením kousku kartonu.

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 06 listopad 2019 08:26

Když ono se tam nedá moc dostat, je to dost schované. Po "menší" odmlce se hlásím s dalším postupem, v dubnu jsem vyrobil víko kufru (tam jsem si pohrával s myšlenkou zplastičnění plnicího hrdla nádrže, ale nakonec jsem úpravu zavrhl, a včera, když jsem se zase po čase dostal na chvilku k lepení, i přední haubnu. Všechno sedělo krásně. Vymezovací díl 72 není popsán, jak nalepit, já se rozhodl pro přesnější a čistější způsob, a to tak, že jsem jej nalepil z rubu chlopní z pásu blatníků a světel 69- tím dosáhnu přesnějšího tvaru a nebude pak mezera mezi tímto pásem a blatníkem.

Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 14 listopad 2019 11:42

opět jsem usedl a spachtil něco na audinu, tentokráte přední nárazník. Krásně to sedí, ale teda nacpat ty prolisy na správná místa bylo dobré peklo. Posuďte sami, jak se to povedlo:
Obrázek Obrázek
Při kompletaci mi nesedly úplně spoje dveří a kapoty, ale je to vymyšleno tak pěkně, že to vadit nebude. Co mě trochu zamrzelo, je, že hranol přední nápravy mi ujel trochu do vrtule, abych udržel celkovou geometrii. Budu to muset napasovat při instalaci kol...

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 29 leden 2020 21:02

Jsem na další služebce, kde jsem si říkal, že bych mohl pokročit. Leč- zapomněl jsem lepidlo, a v Německu se Herkules neshání zrovna snadno. V krámu jsem narazil na tento Pritt za lidových 3,99€, a pustil se do díla. Musím autorovi smeknout pekelnou poklonu za díl 9 a vlastně celou sestavu přístrojovky. Díl vypadá, že byl nakreslený od ruky, návodovka je stranově převrácená anebo jsem ji nepochopil, a na díle není značení, co jak ohnout. Ono si to ani neumím představit, jak by se to dalo zakreslit, ale výsledek mě neskutečně pobavil. No a taky jsem si řekl, že konstrukci nad rozvodovkou udělám kvůli dobré viditelnosti plastičtější než v originále. Fotky mého dnešního cca dvouhodinového snažení:
Obrázek Obrázek Obrázek

Co však musím říct- lepit při hotelové zářivce nad oknem je teda peklo samo o sobě.

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 30 leden 2020 22:15

Dnes pokračuji, spáchal jsem sedačku s pásy a hotové celky jsem umístil do kokpitu. Při celé té euforii, jak se mi to staví pěkně, jsem si všiml, že se mi rozjela celá geometrie. Pravděpodobně už nalepením kapoty, ale tak bych se chtěl zeptat- s vrtulovitým autem se v téhle fázi už toho moc nesvede, není-liž pravda?
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Ali
Příspěvky: 1703
Registrován: 24 květen 2009 12:28
Bydliště: Lysice

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod Ali » 31 leden 2020 07:02

No záleží jakého rozsahu vrtule je- z fotek to zkrouceně nevypadá. Možná by to chtělo fotku oné deformace.
Vrtule sá dá trošku vyrovnat zatěžkáním modelu v místech největší deformace- ovšem na tomto modelu nevím, kde jej zatěžkat, aby si trochu "sedl" a zároveň se nezbortil, případně se pnutí nepřeneslo do další části...

Jinak dobrý lék na vrtuli je čas- co se zdá při stavbě zkroucené, může ve vitríně vypadat po nějaké době docela v pohodě :lol:

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 01 únor 2020 17:43

Jde o to, ze když leží vana na rovné podložce, tak se trošku kolíbe- pravý přední a zadní levý roh jsou kousek výš. Třeba se to vyrovná trochu, když poupravím geometrii náprav :-)

Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 114
Registrován: 18 březen 2012 13:18

Re: Audi 90 quattro IMSA / Rado Radewicz / 1:25

Příspěvekod khaRel » 06 březen 2021 10:34

Ahojte, potřeboval bych pomoc. Jak model stavím už celé věky, povedlo se mi ztratit věnec volantu. Jako stejně jsem ho chtěl nahradit O kroužkem, ale nevím rozměr. Pokud máte někdo model doma, mohli byste mi ho změřit? Předem díky


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů