Fittipaldi F8, 1980, E. Fittipaldi/PKAA/M. Antonický/1:18

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4740
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Příspěvekod frydek665 » 11 únor 2011 06:31

:lol: :lol: . Kluky od Ferrari jsem zrovna na mysli neměl, ale kdo ví? Třeba i jim to párkrát upadlo :o .

Uživatelský avatar
kvr
Příspěvky: 464
Registrován: 06 březen 2006 10:32
Bydliště: Vancouver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kvr » 11 únor 2011 07:42

Ďourku, ta matematika :)

(1:18):(1:24) je 4/3, cca 1.333, tedy 2cm budou 2.666 a poměr plochy 16:9, tedy skoro 2x tolik.

Na druhé straně, šířka vzpěry, která defakto určuje její tuhost, roste s měřítkem taky, takže relativní zatížení plochy křídla oproti tuhosti vzpěry zůstává "jen" na 4/3. Ve větším měřítku se dá navíc použít hrubší papír, takže se dostanem zpátky na 1:1. Akorát, kdo to má pak krájet ;)

Model povedený, já už mám pod nožem bílý F8C,
kvr, toho času 145

Uživatelský avatar
Marek
Příspěvky: 1007
Registrován: 21 listopad 2010 17:49
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Marek » 11 únor 2011 08:40

...koukám, že pod cca 100 slepených modelů zdejší diskutující nejdou, pro mne zatím sen :D , snad se dostanu jednou alespoň na těch frydkových 70 modelů, to asi bude konečná meta :(
Jinak zajímavé matematické propočty, je vidět, že to máte v ruce a víte o čem mluvíte.
Galerie Marek (aktualizace k 5. 1. 2012)

Počet slepených modelů F1 ve sbírce - 38

Ďourek
Příspěvky: 754
Registrován: 24 září 2003 10:51
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ďourek » 11 únor 2011 09:22

Kvr: Nemůžu s tebou souhlasit - šířka vzpěry sice roste s měřítkem, ale ne její tuhost. představ si to na extrému: vzpěra šíře 1mm a délky 2cm... a dejme tomu, že potřebné namáhání na ohyb udrží..... a teď to obojí vynásob stem - délka dva metry a šířka centimetr - myslíš, že udrží stonásobné namáhání na krut a ohyb? Já bych řekl, že se zhroutí jenom vlastní vahou...

Uživatelský avatar
kvr
Příspěvky: 464
Registrován: 06 březen 2006 10:32
Bydliště: Vancouver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kvr » 11 únor 2011 10:35

Ono je to ještě složitější. Když chytneš papír za roh a budeš ho držet vodorovně, tak se zákonitě ohne a bude viset dolů. Když jej budeš držet vertikálně, tak neklesne, ale zlomí se ve větru.

Takže záleží, který rozměr je hlavně namáhán. U křídel je to naštěstí obvykle ten, který roste s měřítkem. Další dva rozměry mají taky svou důležitost, ale ne tak velkou. Taky musíme vzít v úvahu strukturu materiálu, bo obecně víc spojených vláken vyžaduje větší než lineární sílu ke zlomení (krátká půlmilimetrová "nit" z papíru se zhroutí pod vlastní vahou, dvoumilimetrový váleček udrží klidně metr), to dokonce hraje pro větší měřítko. ... ale to bychom tu byli do půlnoci ;)

Jiné je to u závěsů, kde je namáhaný ten placatý rozměr. Ale ty jsou naštěstí obvykle tuhé dost... Kdysi jsem do přední vzpěry vlepoval ještě drát, ale bylo to zbytečné.

Marku, to je hned. A buď si jistý, že na 70ti se nezastavíš :)

Ďourek
Příspěvky: 754
Registrován: 24 září 2003 10:51
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ďourek » 11 únor 2011 11:01

No - my jsme se před časem bavili o pomocných vzpěrách, která držela zadní křídlo - je to v tomhle vláknu:

http://cashpick.cz/forum/viewtopic.php?t=1278

Ty zadní vzpěry jsou na šikmo a na jejich konci na ně působí tlak směrem dolů -
je sice pravdou, že ze strojní průmyslovky jsem už dvacet let pryč a neživím se úplně v oboru, ale podle mého skromného názoru tady prostě na to měřítku setsakra záleží....

A omlouvám se Frýdkovi, že jsem mu zadělal recenzi Fittipaldiho modelu kecama o něčem úplně jiném... :oops:

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1153
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Příspěvekod hepyno » 11 únor 2011 11:54

Chalani,
1) ste OT, toto je sekcia recenzie, diskusia o tom, koľko čoho zlepil a koľko to miesta zaberie sem nepatrí
2) už sa tu o tom bavilo... :?
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
frydek665
Příspěvky: 4740
Registrován: 06 červenec 2009 13:59
Bydliště: Moravská Nová Ves

Příspěvekod frydek665 » 11 únor 2011 12:48

Hepyno máš pravdu, už je to trošičku OT, ale na rozdíl od toho, co se na tomto fóru dělo včera, je to slušné a je to o modelaření :wink: .

Cashpick: hahaha :-) máte sice oba pravdu, ale opravdu se snažte NESPAMovat, když někde vidíte, že se to zvrhlo, napište a já To nějak roztrhnu...


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů