Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
halogen
Příspěvky: 41
Registrován: 25 únor 2019 07:33
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg
Kontaktovat uživatele:

Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod halogen » 26 listopad 2021 08:58

Pojďme se podívat na další retromodýlek, tentokrát Arrows FA1. Vyšel v ABC č. 7 ročníku 35, datum vydání 7.12.1990.
Zachoval se mi z mládí dodnes a po 31 letech si ho konečně slepím ;)
Tiskárna odvedla nadprůměrně dobrou práci a máme tak v ruce jeden z nejlépe vytisknutých modelů efjedničky z tehdejší doby. K dobrému dojmu přispívá i nepotisknutý rub vystřihovánky.

Obrázek

Zdá se, že i autor si dal záležet, zatím jsem narazil jen na dvě nepřesnosti:
- podlaha je v motorovém prostoru cca o 1mm kratší, nic fatálního, ale doporučuji podlahu vzadu prodloužit
- kulisa pro palubní desku a volant je příliš vysoká a vytlačuje opláštění kokpitu nahoru, vznikají tak nepěkné mezery, je nutné kulisu o něco málo snížit.
Obrázek

Model se lepí dobře, začíná se pěkně rýsovat, zdá se mi že lepím jednu z nejhezčích formulí které v ABC v minulém století vyšly
Obrázek
Naposledy upravil(a) halogen dne 26 listopad 2021 22:23, celkem upraveno 1 x.

Nafe_CZ
Příspěvky: 545
Registrován: 27 únor 2014 15:00

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod Nafe_CZ » 26 listopad 2021 10:34

Pěkně ti to jede.

halogen
Příspěvky: 41
Registrován: 25 únor 2019 07:33
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod halogen » 01 prosinec 2021 09:33

Velmi jsem ocenil zdejší praxi vyfotit vystřihovánku předtím než ji rozstříhám, protože jsem někde ztratil držáky výfuků a výztuhu zadní nápravy. Otevřel jsem si fotku vystřihovánky s tím, že tam zmíněné díly najdu, jenže ouha - ony tam vůbec nejsou. V návodu je sice zmínka o nějaké příloze v souvislosti se zrcátky - tam bych možná mohl hledat chybějící díly, ale obávám se, že žádná příloha neexistuje. Výztuhu i výfuky si dokreslím, abych mohl model dokončit.

Obrázek

Takhle to nyní vypadá, zrcátka je potřeba ve špičce přistřihnout aby šla přilepit, krycí plechy pod nimi vůbec nevycházejí na předkreslenou linku, nalepil jsem je zešikma a ještě trochu přiohnul.
Kola jsou v pohodě, po zkušenosti s Ferrari je přeměřuji a přepočítávám :mrgreen: , šev bočnice jsem schválně posunul oproti švu disku, aby nápis na bočnici nebyl vzhůru nohama na hotovém modelu.
Násosky na bočnicích motoru nejsou v návodné kresbě zohledněny, je lépe lepit je natupo.
Finále příště ;)

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod hepyno » 01 prosinec 2021 09:59

halogen píše:Velmi jsem ocenil zdejší praxi vyfotit vystřihovánku předtím než ji rozstříhám, protože jsem někde ztratil držáky výfuků a výztuhu zadní nápravy. Otevřel jsem si fotku vystřihovánky s tím, že tam zmíněné díly najdu, jenže ouha - ony tam vůbec nejsou. V návodu je sice zmínka o nějaké příloze v souvislosti se zrcátky - tam bych možná mohl hledat chybějící díly, ale obávám se, že žádná příloha neexistuje. Výztuhu i výfuky si dokreslím, abych mohl model dokončit.

Potvrdzujem. Kým model bol vytlačený na tvrdšom papieri akoby príloha, spomenuté diely boli na déčkach medzi ostatnými vystrihovačkami - pokiaľ ma pamäť neklame, z druhej strany bol betlehem :)

halogen
Příspěvky: 41
Registrován: 25 únor 2019 07:33
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod halogen » 01 prosinec 2021 10:18

hepyno píše:Potvrdzujem. Kým model bol vytlačený na tvrdšom papieri akoby príloha, spomenuté diely boli na déčkach medzi ostatnými vystrihovačkami - pokiaľ ma pamäť neklame, z druhej strany bol betlehem :)

Díky moc Hepyno, to bych ten betlém mohl teoreticky dohledat v paklu nepotřebných příloh ABC co se mi doma válí, díky :!:
Jen jestli nebude rychlejší si to dokreslit... :lol:

halogen
Příspěvky: 41
Registrován: 25 únor 2019 07:33
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod halogen » 02 prosinec 2021 07:46

Děkuji! Hepyno má pravdu, včera jsem díly našel u betlému. Když už jsem byl v tom, vyfotil jsem obálku časopisu i článek o vozu.
Při kompletaci sbírky F-1 jsem tyto díly přehlédl a nevystřihnul z časopisu. Ale nejsem sám, v galerii je pár těchto modelů buď bez těchto dílů nebo není poznat zda je mají.

Obrázek Obrázek Obrázek

Jsem moc rád, že si můžu postavit model v "původním znění i s titulky".
Výztuhu jsem přilepil tak jak jsem byl zvyklý u modelů od RV a až pozdě jsem si uvědomil, že jsem ji přilepil obráceně. Trhat už jsem to nechtěl, tak jsem ji zkrátil. Ještě jsem popřemýšlel nad zrcátky a dovolím si vyslovit domněnku že mají být přilepena výše než uvádí návodná kresba - pak by tam možná pasoval i ten krycí plech.

Obrázek

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1146
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod hepyno » 02 prosinec 2021 10:14

halogen píše:Děkuji!

Rado sa stalo 8)

halogen
Příspěvky: 41
Registrován: 25 únor 2019 07:33
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod halogen » 03 prosinec 2021 07:45

Model jsem dokončil a s výsledkem jsem spokojen. Je to subjektivně nejhezčí formule z ABC jakou jsem kdy stavěl.
... a ta reklama v němčině je supr :D

Obrázek Obrázek

Model nestojí na kolech, ale na bočních zástěrkách, proto jsem je ještě po fotografování přistřihnul - na hotovém modelu se přistřihují blbě.

Uživatelský avatar
Umberto
Příspěvky: 1077
Registrován: 30 duben 2012 12:43
Bydliště: Silůvky (Brno-venkov)

Re: Retro - Arrows FA1 - JA034 - ABC - 1/24

Příspěvekod Umberto » 03 prosinec 2021 19:12

Za mě dobrý, jen bych si příště pohlídal a sjednotil spoje na kole (bočnice a disky ) aby nebyli vidět. Trochu ti ujel střední díl zadního křídla...ale nic strašnýho....palec nahoru.


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 4 hosti

cron