March 731G - D. Purley /model P.Špinler, bar.konverze Gerry/

Jak se to staví ...
(hotové modely bez komentáře ke stavbě dávejte, prosím, do Galerie)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

March 731G - D. Purley /model P.Špinler, bar.konverze Gerry/

Příspěvekod Gerry » 26 květen 2008 20:57

Jak jsem slíbil nedávno v novinkách, pouštím se do další komentované stavby. Lola schne po opravách a vyhlíží si místo někde vzadu a mne čeká jedna srdcovka.
Tou srdcovkou je auto
a) z nejhezčího období F1 - 1970-1979
b) pilota který byl sympaťák par excellance
c) které je trošku i mým dílem.

Nejprve trocha historie :
Britský jezdec David Purley, jezdící za "rodinný" tým LEC Refrigeration Racing, se do historie F1 zapsal ani ne tak výsledky (na rozdíl od nižších tříd, kde sbíral jeden úspěch za druhým, ho ve F1 spíše pronásledovala smůla) - ale hlavně tím, jak v Zandvoortu 1973 svedl hrdinský, i když marný boj o záchranu Rogera Williamsona z kokpitu jeho hořícího Marche, i tím, že mezi piloty, kteří přežili nehodu, on přežil asi tu nejstrašnější v Silverstone o 4 roky později. Více se o tomto sympaťákovi dočtete
tady.

Námětem mojí minikonverze byl March 731G, který si Purley pro svoji stáj pronajal v r. 1973. Jednalo se o standartní vůz, jedinou viditelnou úpravou jsou vzpěry ochranného oblouku, které nesměřují do kokpitu (tím asi u Rogera Williamsona vznikla zábrana, která mu v Holandsku znemožnila z vraku vylézt), ale daleko běžněji dozadu k bloku motoru. U jiného Marche jsem zatím tuto úpravu neviděl, pravděpodobně byl jejím iniciátorem sám Purley.
Další zajímavostí vozu byla příď. Už jsme ji tady více méně bezvýsledně řešili. Jak jsem zjistil, nejsme sami. Na jakémsi britském modelářském fóru z toho měli taky hokej a zajímavé je, že tuto příď nepovažují za starší jako my, ale naopak za novější, montovanou (to jsme se shodli) na rychlé tratě.
Model : Vzal jsem za základ nedávno vyšlý March p. Špinlera, který jsem nacpal do Corelu a podle několika použitelných fotek překreslil do podoby Davidova vozu. Tahle verze, oproti té s druhou přídí, byla pro mne jako začátečníka výhodnější - je tam minimum reklam.
Tak a teď, než to rozstříhám a zprzním, malá návnada na to co mne i vás čeká.....

ObrázekObrázek

enzo66
Příspěvky: 670
Registrován: 08 květen 2007 18:30
Bydliště: Koryčany

Příspěvekod enzo66 » 26 květen 2008 21:29

Jsem hodně zvědavý jak to bude vypadat.Tak pracuj,ať se můžeme mi ostatní pokochat!

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 27 květen 2008 22:34

První večer práce :

ObrázekObrázekObrázek

První dojmy - bude to velice elegantní auto, hlavně díky barvě. Zítra mne čeká první retuš a hurá pokračovat. Bohužel, tiskl jsem ho na laser a přece jen se to trochu v ohybech láme ...

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 03 červen 2008 22:30

Pokračuji pomalu, ale jistě :-). Dávám si na tom záležet ( a taky mne zdržely maturity u nás v našem ústavu). Model jde stavět opravdu v pohodě, první upgrade byl ochranný oblouk - drát. Nabarvil jsem ho jen v místě instalace, na vršek budu lepit ještě vzpěry. Malou nesnáz jsem si asi připravil na zítřek tím, že jsem pontony (volně ložené díly) podlepil 110gr. papírem, ohnout chlopně pak byl úkol pro Frištenského. Ale já se nevzdám :-D

ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 18 červen 2008 11:16

Abyste si nemysleli, že jsem se na Marche vy...kváknul, tak tady je současný stav. Ten motor se vší drobotí okolo je hrůza.... já už na to nevidím, ruce se mi třesou...ale nevzdávám to :lol:

ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Gerry » 12 červenec 2008 16:19

Tak, po dovolené opět nažhaven do stavby.... blížím se do finiše. Ještě ochranný oblouk (původní jsem vyrval a dělám ho znovu), poslední opravy, lak...a..... fuuuuj...kola.
ObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

HOTOVO!

Příspěvekod Gerry » 17 červenec 2008 20:58

Tak po dvouměsíčním boji je hotovo. A jsem spokojený. Já vím, že se na tom dá najít spousta chyb a chybiček, ale .... prostě mně se to líbí :-). Jinak stavba šla vcelku od ruky, původní konstrukci se nedá nic vytknout. Jediné problémy mi dělal výtisk, který se v ohybech (a hlavně při kroucení) lámal a ztrácel barvu víc než je známo...a následná retuš tam prostě vidět je... i černá má víc odstínů ( nejhorší to asi bylo na zadním křídle). Pár zádrhelů jsem si přivodil sám, ale jak píšu....mám z té potvůrky radost. Snad se vám taky aspoň trochu líbí :-)
Malé upozornění : ten nazelenalý nádech na modelu není, je to čistá čerň (tohle způsobil blesk).

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Myslel jsem si, že až Marche dodělám, tak si od formulí odpočinu a umíchám nějakou maltu ;-)...ale je to fakt závislost....a já se nakonec rozhodl pro opravdovou specialitku ;-)


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů