Distribuce modelů elektronicky

Pokecejme o modelech
Uživatelský avatar
Jirka
Site Admin
Příspěvky: 687
Registrován: 07 říjen 2003 16:59
Bydliště: Pacov
Kontaktovat uživatele:

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Jirka » 21 březen 2012 22:42

Koukám, že se diskuze vrací na úplný začátek tohoto tématu.

To to tu budeme Hopi omílat vše pořád dokola znovu a znovu? Proč vlastně tě tak zajímá to, jak se vydávají modely F1, když se, podle tvých vlastních slov, o F1 nezajímáš? Jediné téma, které tě na tomto fóru zajímá, je o vydávání modelů a snaze protlačit jejich vydávání v elektronické podobě ....

Prostě se smiř s tím, že se modely vydávají tak jak se vydávají a přestaň z toho dělat problém na úrovni světové hospodářské krize.

Pokud jde o reedice modelů, tak zase až tak velký zájem myslím není. Před pár lety jsme nechali vytisknout na přání další výtisky modelů Brabhamu BT26, Ferrari F158 a F1512. Aby se tisk vyplatll, tak jsem nakonec sám koupil od každého cca 10 výtisků navíc, kterých jsem se asi rok zbavoval. Jarek mne může opravit, ale myslím že ani teď až tak velký zájem není, většinou si je modeláři koupí hned po vydání. Opravdu není možné aby měl vydavatel doma pár výtisků od každého modelu který kdy vydal, to by se v nich za chvíli utopil ...

Uživatelský avatar
11111
Příspěvky: 1697
Registrován: 30 září 2003 11:40
Bydliště: Vikýřovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod 11111 » 21 březen 2012 23:45

Jirko, tato diskuze nemá smysl. Od obhájců elektronického vydání modelů zde zaznívají argumenty založené na polopravdách (od ceny tisku po nedostupnost modelů) a obratném manipulovaní se slovy ve prospěch jejich potřebám. Získáním vektorových souborů se jednoznačně otevírá cesta k rádoby vlastním výtvorům se stavebnímï kameny z legálně zakoupených modelů v elektronické podobě. Zneužívání práce druhých, možná i výdělek (viz Mirkova zkušenost).
Na známém waréz fóru je místnost nazvaná "vlastní tvorba". Doporučuji se ji věnovat. :idea:
Více nemám co k tomu dodat.
retuš a kompletace:
F158 1965, F1512 1964, L49 1967, L49 1969
tmelení-broušení:
L72E 1975, B190 1990, Lola T97/30 1997, BAR002 2000
hrubá stavba:
F60 2009, F312B 1970, FW30 2008, MS80 1969

Uživatelský avatar
Cashpick
Site Admin
Příspěvky: 488
Registrován: 23 září 2003 15:32
Bydliště: Brandýs nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Cashpick » 22 březen 2012 08:28

Za mne jako modeláře, nyní spíš kupovače, bych autorům nedoporučil udělat modely neustále dostupné. I když se mi moc líbí jak Spíďovy malé dakarky nebo tanky z Bestpapermodel nemám potřebu si je koupit, protože vím, že budou dostupné i dál.
Protože vím, že nyní lepit určitě nic nebudu, tak nakupuju hlavně proto, že vím, že pak to nebude dostupné. Když to vysvětluju manželce, vždy argumentuju tím, že to půjde případně znovu prodat za minimálně stejnou cenu (to by samozřejmě v případě dostupnosti neplatilo)...

Ale ano, je to obyčejná spekulace, i když ne účelová (prodával bych jen v případě vysoké potřeby). Jenže tohle podle mne drží modelářství (papírové?) nad vodou. Sami si porovnejte jaký poměr slepených a neslepených modelů doma máte!
Je to jen můj názor, který asi budu opouštět obtížně...

Uživatelský avatar
hopi
Příspěvky: 34
Registrován: 11 únor 2011 09:41

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hopi » 22 březen 2012 12:49

Cashpick: Vystihl jsi to výborně, přesně takhle to je. Modely skupují sběratelé (proč ne, sběratelství je také koníček) a spekulanti. Díky tomu se modely vyprodají poměrně brzy a když si ho po pár letech chce koupit nějaký modelář, má smůlu. Já jsem poslední dobou taky spíš sběratel než modelář a u každého modelu si říkám, třeba si ho někdy v budoucnu postavím. 99% jich stavět nebudu.
A přestože mám hromadu modelů, občas dostanu chuť postavit si třeba nějaké auto od Antonického vydané před mnoha lety v Abc, ale nepostavím si nic, protože ho neseženu.

bernie
Příspěvky: 754
Registrován: 25 duben 2005 05:36
Bydliště: Viničné Šumice - Brno Venkov

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod bernie » 22 březen 2012 13:44

Hopi, píšeš hezky, ale do blbé sekce :lol:

Bazar - sháním, vyměním, nabízím :roll:

Uživatelský avatar
hopi
Příspěvky: 34
Registrován: 11 únor 2011 09:41

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hopi » 22 březen 2012 13:51

To by tu taky nějaká musela být, že ano :roll:

Aktuálně nic nesháním, ale když jsem posledně sháněl model, trvalo mi to asi rok.

Uživatelský avatar
Jirka
Site Admin
Příspěvky: 687
Registrován: 07 říjen 2003 16:59
Bydliště: Pacov
Kontaktovat uživatele:

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Jirka » 22 březen 2012 15:08

hopi píše:A přestože mám hromadu modelů, občas dostanu chuť postavit si třeba nějaké auto od Antonického vydané před mnoha lety v Abc, ale nepostavím si nic, protože ho neseženu.

Auta od Michala Antonického vydaná v ABC že nejsou k sehnání? To je vtip, ne? Stačí se podívat na nějaké výstavě prodejcům do šanonů a můžeš jich mít několik desítek za cenu 10,- Kč za stránku ... Třeba F1 od Michala bych si troufl zkompletovat během 3 - 4 výstav. Praha je k tomu nejideálnější, díky nabídce od Pepy Kropáčka, Standy Fajkuse, Michala Kavaliera a dalších 8). A na Aukru je jich také dost většinou za rozumné ceny, jen je bohužel prodražuje poštovné.

Uživatelský avatar
Vlcacka
Příspěvky: 1012
Registrován: 25 prosinec 2006 22:52
Bydliště: Praha 10

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Vlcacka » 22 březen 2012 16:30

hopi: Ta sekce tu je, jmenuje se sice maličko obšírněji, ale když dáš na přehledu vláken CTRL+F a napíšeš tam koupím nebo prodám tak se ti jistě ta sekce objeví. Dokonce je i využívaná! A teď vážně, copak to tak hrozně sháníš abys to mohl naskenovat a hodit na vykastrovaný wartym? :lol:
Někteří lidé nosí pyžamo se Supermanem. Superman nosí pyžamo s Chuckem Norrisem.
Vtipy s Chuckem Norrisem nejsou vůbec vtipné, protože tam, kde je Chuck Norris, přestává veškerá legrace.

Uživatelský avatar
hepyno
Příspěvky: 1153
Registrován: 24 říjen 2003 12:16
Bydliště: Trnava

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hepyno » 24 březen 2012 16:47

Chlapi, všetci tu Hopiho zavrhujete a zároveň hovoríte, prečo by to nešlo, ale nik z Vás sa nevyjadril k tomu, čo som napísal ja ešte minule a Henrich i Hopi teraz
Henrich Sobotka píše:Myslím si, že v dnešnej dobe by sa určite našlo riešenie ako vyriešiť kód pre jednotlivého zákazníka a tým zabrániť pirátstvu.

A keď to ten zákazník chce v horšej kvalite napr. na atramentke, nechajme mu to, keď mu to stačí, sú to jeho peniaze a autor o nič nepríde. A kto nebude chcieť ísť touto cestou, kúpi si laser.

Naozaj by to nešlo? Ako to, že modely z bestpapermodel a od spidu na nete nie sú? Dočkám sa odpovedí k veci?
Dopracovali k tomu, že ak niekto ukradne 1000 korún, je to vlastne v poriadku. Aj keď klamal (a klame ďalej), krádež nepriznal, neospravedlnil sa a peniaze nevrátil, pretože teraz už (možno) nekradne.

galéria cashpick

Uživatelský avatar
hopi
Příspěvky: 34
Registrován: 11 únor 2011 09:41

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hopi » 24 březen 2012 18:37

Možnosti ochrany vystřihovánky v pdf jsou tři:
1) Adobe DRM - Nevím přesně jak to funguje, ale zákazník potřebuje prohlížeč od Adobe a tuším, že je to vázané na jeden počítač. Otevře to tedy pouze u sebe na počítači. Z pohledu zákazníka maximální prasárna a pokud by to nějaký prodejce využil, asi nebude mít úspěch.

2) Sociální DRM - Uložení identifikace kupujícího do dané kopie souboru. Ať už viditelně někam na kraj, aby to nebránilo stavbě, nebo nějakým skrytým způsobem. Používá se u některých elektronických knih a je to přijatelné pro zákazníka.

3) Žádná ochrana - Nejjednodušší způsob pro zákazníka, soubor si otevře kdekoliv, vydavatelé se obávají snadného zneužití.

Dále je samozřejmě možnost soubor zaheslovat pro otevření, případně pro editaci. S heslem pro otevření nemám zkušenost, takže nevím jestli jde nějak obejít ani jestli funguje korektně ve všech prohlížečích pdf. Heslo pro editaci je pouze symbolické a u rastrových souborů nemá vůbec žádný význam.

A také by mě zajímalo, proč se newarezí např. spidovy pdf modely.

Vlcacka: Máš pravdu, jsem slepý. A aktuálně nesháním nic.

Tomas Vyslouzil
Příspěvky: 561
Registrován: 08 duben 2004 12:15
Bydliště: Vsetin

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Tomas Vyslouzil » 24 březen 2012 18:49

hopi píše:Heslo pro editaci je pouze symbolické a u rastrových souborů nemá vůbec žádný význam.

To jsem nepochopil :!: Myslíš si snad, že PDF od autorů obsahuí rastry :?: :shock:

Uživatelský avatar
hopi
Příspěvky: 34
Registrován: 11 únor 2011 09:41

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hopi » 24 březen 2012 19:37

Tomas Vyslouzil píše:To jsem nepochopil :!: Myslíš si snad, že PDF od autorů obsahuí rastry :?: :shock:


Samozřejmě že obsahují vektory. Ale byly by vektorové i prodávané pdf? Někteří autoři by si raději utrhli ruku než aby dali veřejnosti k dispozici vektor.

Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 595
Registrován: 09 leden 2008 20:03
Bydliště: Česká Kubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod Gerry » 24 březen 2012 20:05

Ano, máš pravdu, raději si tu ruku utrhnu a nejenom ruku...a víš proč? Asi jsi to doposud nepochopil, tak to napíšu polopatisticky - snad to konečně pochopíš. Nad každým modelem, který s klukama tvoříme, strávím cca půl roku. Půl roku, který bych mohl využít jinak, třeba s rodinou, nebo jen tím, že bych stavěl modely, na což mi teď nezbývá čas. A prostě nejsem Matka Tereza, abych pak řekl, ten půlrok věnuju veřejnosti, protože tak to má být, těch pár korun, které za to dostanu, prostě obětuju...hlavně když zazásobím modeláře v Papui .... A ty, milý "advokáte chudých", namaluj a vydej pár modelů. Až to dokážeš, odladíš a dotáhneš do takové kvality, aby to šlo pustit ven, tak si to daruj třeba Marťanům.... ale, laskavě, nediktuj nám, co s tím máme dělat. Nezajímá nás to a uděláme si s tím co chceme my a ne ty.

Uživatelský avatar
hopi
Příspěvky: 34
Registrován: 11 únor 2011 09:41

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod hopi » 24 březen 2012 22:52

Gerry: Ale já to chápu a rozumím tomu. Proto jsem taky v předchozím příspěvku psal o rastrovém pdf. Já si ani nemyslím, že byste mohli prodávat vektorové pdf. Nevím proč Tomas Vyslouzil reagoval tak jak reagoval.
Nikomu nic nediktuji. Tedy doufám že moje příspěvky nevyznívají diktátorsky.

Na hepynův příspěvek stále nikdo nic?

mfabi
Příspěvky: 138
Registrován: 30 září 2003 22:06

Re: Distribuce modelů elektronicky

Příspěvekod mfabi » 24 březen 2012 23:28

Já stále totiž nechápu, co se tady vede ze diskuzi. Za mě můžu říct, že o formě distribuce rozhoduje vydavatel. Já nemám chuť ani čas se věnovat vedení obchodu, ať je to tiskovou formou nebo elektronicky. Taky nevidím problém dodat model v elektronické podobě (vektoru). Ale nebudu mluvit do toho člověku, který dělá distribuci. Jestli si myslíte, že elektronickou distribucí je to lepší, tak zaplaťte na ruku některému s autorů a pak si dělejte s modelem co chcete. Proč to neděláme jako Bestpapermodels nebo Spidamodels - nevím. Proč, když je to tak výhodné to nedělá například GPM, Answer, Modelik apod, a to jsou jiný hráči na trhu. Zajímavé je že Spidamodels zajímavější dakar vozy v měřítku 1/32 elektronický nevede - proč?. Měřítko 1/53 není tak rozšířené aby se asi do něj vyplatilo investovat na tisk?. U Bestpapermodels jsou taky měřítka trochu mimo hlavní proud, tak možno nejsou tak atraktivní. Ale hlavně je to věc lidí kteří to dělají. Možno jednou se to tak bude distribuovat. Ale zatím moc tomu nefandím. Protože si myslím, že v 90% vůbec nejde o modely a modeláři, jen o to aby uploadeři si měli co nacpat na své servery, a za každé stažení kasírovali. Každý server přece svým klientům stahování platí - ať už přímo penězi, nebo body na rychlejší stahování a pod. A těmto lidem já mám dát k dispozici bez náhrady vektorové soubory. To nemyslíte vážně.


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti